קצא''א וחברות הביטוח מנסות להחזיר 50 מיליון שקל מעלות ההסדר באסון דליפת הנפט בעין עברונה

מאת: ניר אמיתי ● 21/1/2021 14:09 ● ערב ערב 3001
לאחר ששילמו במסגרת הסדר הפשרה שנחתם בין קצא''א למדינה סכום של 100 מיליון שקל בעטיו של הנזק שנגרם מאסון דליפת הנפט בבאר אורה ● תובעות כעת קצא''א וחברות הביטוח הפניקס וכלל את החברות האחראיות לנזק שנגרם לשמורה בסך של 50 מיליון שקל
קצא''א וחברות הביטוח מנסות  להחזיר 50 מיליון שקל מעלות ההסדר  באסון דליפת הנפט בעין עברונה
קצא''א לא תצליח להשיב יותר ממחצית הסכום ששילמה בהסדר הפשרה. אסון עין עברונה ● צילום: נועם וייס לויקיפדיה

ביום האחרון של 2020, הגישו קצא"א וחברות הביטוח הפניקס וכלל, תביעה במסגרתה הן תובעות החזר של 50 מיליון שקל מתוך 100 מיליון ששילמו במסגרת הסדר הפשרה שקיבל תוקף של פסק דין מוקדם יותר באותו חודש. חלקה של הפניקס בהסדר עמד על 45 מיליון ושל כלל על 40 מיליון שקל את היתרה שלמה קצא"א. כעת מבקשות קצא"א וחברות הביטוח לתבוע את מי שלטענתן גרם לנזק והיה אחראי לו. 
במסגרת ההסדר שילמה קצא"א 58.7 מיליון שקל בגין הנזקים שנגרמו לה בשל אבדן הנפט, תיקון הצינור, תשלום ליועצים ולסקרים ועלויות כוח אדם. רק 6.8 מיליון שקל מתוך סכום זה הוקצו לצורך מימון פינוי, אחסון וטיפול בקרקע המזוהמת. במסגרת הסדר הפשרה קיבלה רשות הטבע והגנים סכום של 20 מיליון שקל, ו-33.7 מיליון שקל הועברו לקרן לניהול סכומים לפי חוק תובענות ייצוגיות, כאשר סכום נוסף של 11 מיליון שולמו כשר טרחה והוצאות משפט לתובעים הייצוגיים. 

 

אסון דליפת הנפט בבאר אורה

 

 


כזכור, בשנת 2014, התבקע קו הנפט של קצא"א במהלך עבודות תשתית של רשות שדות התעופה להקמתו של נמל התעופה רמון ו-5,000 מ"ק נפט גולמי זרם לשמורת עין עברונה. עבודות אלו כוסו בפוליסת הביטוח של רשות שדות התעופה מול הפניקס, כשלצדן היתה קצא"א מבוטחת בחברת כלל בביטוח אש וצד ג', אך עם זאת, לא כיסו סכומי הביטוח את הסכומים שנאלצה החברה לשלם ולפיכך היא מבקשת כעת לתבוע את האחראים. 


במסגרת התביעה נתבעות חמש חברות: פז הנדסה וניהול (1980) בע"מ ששימשה כחברה שתכננה את העבודות בקו הדלק והיתה אחראית על פיקוחן, החרות ברן ישראל בע"מ ונון מיקור חוץ ניהול פרויקטים בע"מ נשכרו על ידי קצא"א כחברות מפקחות על העבודות, חברת The Pipe Line Development Company שייצרה את המחברים ששימשו לחיבור מקטעי קו הנפט ואשר כשלו בעת האירוע, וחברת איילון חברה לביטוח בע"מ, אשר בטחה את חברת "הגבעה" שהיתה הקבלן המבצע של העבודות. 
קצא"א טוענת כי לא ידעה וכי אף לא היה באפשרותה לדעת מה היו הנסיבות שגרמו לאירוע הדליפה וכי האחריות המלאה לאירוע מוטלת על התנהלותן של הנתבעות.


לאור סכום התביעה וגובה האגרות הנדרשות בו, ביקשה קצא"א ארכה בת שבוע בהעברתן, זאת על מנת שניתן יהיה להשתמש בכספים שכבר הפקידה כערבות במסגרת ההליכים הקודמים שהתנהלו בגין האירוע. ביהמ"ש נעתר לבקשה, אך הבהיר כי היה ולא תשולם האגרה במועד, התביעה תמחק.

מאילון חברה לביטוח נמסר: "טרם קיבלנו את כתב התביעה נלמד את הטענות ונגיב בבית המשפט”

'ערב ערב' פנה לקבלת התייחסותן של ארבע הנתבעות הנוספות לכתב התביעה אך זו לא התקבלה עד למועד סגירת הגיליון.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש