עיריית אילת נגד מפעילי ספורט ימי בחוף נביעות: הפרות בניה והפעלת קיוסק ללא היתר

מאת: ניר אמיתי ● 21/1/2021 14:52 ● ערב ערב 3001
ביהמ''ש השלום באילת הורה על הפסקת הפעלתו של קיוסק בחוף נביעות וזאת לאחר שקיבל את עמדת העירייה לפיה במקום, המיועד לספורט ימי, נמכר מזון ללא רישיון עסק ● עם זאת המליצה השופטת לעירייה לקבל בקשה לרישיון לקיוסק באם תוגש על ידי בעל המקום ● זאת אף שבעירייה טוענים כי הדבר אינו אפשרי בשל חריגות בניה הקיימות במקום ● בעל העסק:” לא הייתי בצד הנכון בבחירות לראשות העיר”
עיריית אילת נגד מפעילי ספורט  ימי בחוף נביעות: הפרות בניה  והפעלת קיוסק ללא היתר
הרציפים בחוף פלמינגו אקסטרים ● צילום: הצילומים מתוך צילומי מטיילים tripadvisor (מאת lea), לפי סעיף 27 (א) לחוק זכויות יוצרים

עיריית אילת ממשיכה במאבקה להסדיר את הפעילות בחופים, וזאת כמהלך מקדים לקראת כניסתה לעבודה של תכנית שיפוץ חופי אילת המזרחיים. בעוד היא מנהלת כיום הליכים משפטיים כנגד בעלי חוף חנניה בגין טענה לפלישה לשטח, ונתבעת על ידי בעליו של חוף ממן בשל תכנית הטיילת החדשה, הגישה העירייה בקשה לצו שיפוטי לפי חוק לרישוי עסקים, שיורה לעסק בשם פלמנגו ו/או אקסטרים, להפעיל במקום קיוסק ללא היתר כדין. 

 

הרישיון הזמני לא הוארך


העירייה טענה כי בעלי המקום עושים דין לעצמם וכי אין זו הפעם הראשונה כי נהגו כך וכי תלויים כנגדם שני כתבי אישום בגין ניהול עסק ללא רישיון. העירייה אף הגדילה וטענה כי לאחרונה "שודרג" העסק מקיוסק לבית אוכל המכין מזון במקום בתנאי תברואה לא נאותים וזאת לאור מצאי בדיקת תברואן שביקר במקום. ביקורים חוזרים ונשנים של פקחי עירייה לא גרמו לבעלים לשנות מנוהגם. עם זאת בעירייה הודו כי בעבר ניתן לבעלי המקום רישיון זמני לשלושה חודשים להפעיל במקום קיוסק, אך זה לא הוארך בשל קיומן של חריגות בניה במקום, שהינו חוף ים ועל כן נחשב לשטח רגיש. 
בתשובתו לבקשה הסביר בעל העסק, תם אדרעי, כי במקום לא נמכר מזון מעובד, אין במקום הכנה של מזון ולכל היותר הוא מוכר במקום שייקים מפירות קפואים. כן טען כי במקום מטבח "מתוקתק" שלא צולם משום מה. "לצערי עיריית אילת לא רוצה ולא מעוניינת להפוך אותי לעסק חוקי כי לא הייתי בצד "הנכון" בבחירות לראשות העיר ולכן ההתנהלות מולי היא שלא בתום לב", האשים אדרעי, שטען כי אף לא זומן לשיחת הבהרה טרם נקיטת ההליך (טענה שהוזמה על די העירייה). אדרעי הדגיש כי המדובר במבנה שקיים כבר 30 שנה ושנבנה על יד העירייה וכי הוא משלם עליו דמי שימוש לחפח"א.

 

הביתנים בחוף  ● צילום: הצילומים מתוך צילומי מטיילים tripadvisor (מאת lea), לפי סעיף 27 (א) לחוק זכויות יוצרים

 

חריגות הבניה מונעות היתר לקיוסק


התברואן שביקר במקום העיד כי במקום אכן נמצא מטבח אך עובדי המקום טענו כי הוא לשימושם הפרטי בלבד ועל כן לא תועד. בכל מקרה הבהיר התברואן כי מטבח זה אינו עומד בתנאי דרישות התברואה הנדרשים. עם זאת הבהיר התברואן כי אין מניעה לקיים במקום קיוסק שאינו בית אוכל. מנהל אגף התברואה ורישוי עסקים אמר כי פתוחה הדרך בפני בעל המקום להגיש בקשה להפעלת קיוסק במקום, אך גם הוא הבהיר כי ראשית יש לקבל אישורים מההנדסה, רק לאחריהם ניתן יהיה לקדם את הליך הרישוי באופן מזורז. 

מפקח הבניה שערך את הדוח במקום העיד: "...תם הוא זה שמנהל את הדוכנים שלו ויש שם חריגות בניה. מי שביצע אותן לדעתי זה תם". כשנשאל על ידי ביהמ"ש האם יש ביכולתו לדעת האם החריגות היו שם קודם לכניסתו של אדרעי למקום השיב: "אני יוד. ואניט אומר את האמת, בגלל שזה האזור שלי ובהשגחתי ואני מסתובב שם, וגם תום יודע את זה ומכיר אותי והוא יודע שאני מתייחס לדברים שהוא ביצע, לא כשהוא לא היה שם", עוד הוסיף: "לטעמי הם דברים טובים, אבל נוגדים את החוק, זה בעייתי", הפקח תאיר את החריגות במקום: "בוצע שיפוץ במזח שהוא קבוע לא הצף, בוצע בו שיפוץ שהוא חייב להתבצע כשיש היתר, כשמגישים בקשה מסודרת ומקבלים היתר ויכולים לבצע שיפוץ וזה התבצע ללא היתר. אותו דבר לגבי גג שחידשו על גג ישן בדוכן למכירת כרטיסים וגם זה אסור וצריך היתר. עבודות פיתוח בחוף הים, שזה מילוי של אדמה עם מתיחות של יריעות דשא סינטטי ושמשיות וכו'".

נציגת העירייה בדיון הבהירה: "יש צו הריסה נגד ששת המזחים הצפים". 

 

"הקיוסק מפריע לבעל קיוסק אחר"


אדרעי הגיב לטענות: "לפני כשנתיים וחצי קניתי את העסק כשהיה לי עסק ליד, אחרי מאבקים משפטיים עיריית אילת פרקה לי אותו. במשך שנתיים אני מנסה לקבל רישיון לקיוסק, בגדול מרחו אותי במשך שנתיים אמרו לי שהעסק העיקרי שלי הוא ספורט ימי ולכן לא אוכל לקבל קיוסק. זה הספורט הימי היחיד שאין לו קיוסק מכל המתחרים שלנו. לאחר שנתיים נתנו לי את הרישיון עסק לקיוסק לאחר מאבק, אבל לאחר שלושה ימים הם הבינו שהם עשו טעות כי זה מפריע לאיש עסקים שיש לו קיוסק ליד ומאז הם הגיעו לעסק לתת לי דוחות וכאלה, הצקות...אחרי שלושה חודשים אמרו לי שאני לא יכול לקבל רישיון עסק כי אין היתר למבנה, נכון אין היתר, זה מבנה של חפח"א, כשנוח לה לא היה היתר ולפני 4-5 שנים היה היתר", לעניין הטענות לגבי המזחים אמר: "מדובר באכיפה סלקטיבית. לאף אחד אין היתר בניה לא על מזחים הצפים ולא על המבנים...כל החריגות שהם נתנו זה חריגות של א בוצעו". 

 

השופטת ממליצה לזרז את מתן האישור לקיוסק


בקבלה את החלטת העירייה, כתבה השופטת ליאורה אדלשטיין: "שוכנעתי כי אין מנוס ממתן הצו השיפוטי כמבוקש. על כן אני מורה למשיב ועל כל מי שעובד בעסק מטעמו, להפסיק מידית כל פעילות של הפעלת קיוסק או הפעלת בית אוכל אחר בבית העסק הידוע בשם פלמנגו או אקסטרים המנוהל בחוף נביעות בחוף הצפוני", עם זאת הוסיפה השופטת: "אמליץ לרשות הרישוי שבמידה ותוגש בקשה לקבלת רישיון להפעיל במקום קיוסק לממכר מזון ולו מזון באריזה סגורה או מכונות למכירת שתייה ואוכל, תטפל בקבלת הרישיון במהירות האפשרית על מנת שהמשיב יוכל לפתוח מחדש את הקיוסק עוד בענות הקיץ לרווחתם של המשתמשים בחוף". 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש