האפליקציה שהופכת גם אתכם לשוטרים למען הים

מאת: יצחק נועם ● 29/1/2021 11:47 ● ערב ערב 3002
45 דיווחים דווחו במהלך 2020 על מפגעים במפרץ אילת באמצעות אפליקציית SeaWatch ביניהם אירוע פגר הכבש שפורסם לראשונה באתר 'יום יום באילת' החודש
האפליקציה שהופכת גם  אתכם לשוטרים למען הים
גופת הטלה שאותרה החודש במפרץ אילת ● צילום: תמר שאבי וראם נרי

מאז הושקה ב-2015, הולכת ותופסת אפליקציית הטבע סי ווצ' (SeaWatch) של החברה להגנת הטבע, את מקומה כחלק ממערך הדיווח בזמן אמת של מפגעים לאורך חופי ישראל. השנה, דווחו באמצעות האפליקציה 310 דיווחים, זאת לעומת 265 דיווחים ב-2019. 45 מהדיווחים השנה הגיעו ממפרץ אילת ו- 265 דיווחים מהים התיכון, מתוכם 125 דיווחים על דיכ לא חוקי, 3 קינים של צבי ים שהועתקו לחופים בטוחים, 8 רשתות רפאים שהוסרו, 11 מפגעים של פסולת כבדה שפונתה מהחופים ועוד. 
אחד הדיווחים שדווחו באפליקציה פורסם לראשונה באתר יו יום באילת ב-14.1, אז חשפו פעילי ישראל נגד משלוחים תמונות של פגר טלה שנמצא צף במימי המפרץ ונתפס במצוף, לאחר שנפל או הושלך מסיפונה של אנית משלוחים שעגנה יום קודם לכן בנמל אילת.
בחודש פברואר דווח על חבית נפט דולפת בניצנים שסולקה, בחודש מרץ נפתח תיק לדייג שפרס רשתות דיג מקיאק בניגוד לתקנות וללא רישיון ביפו, בחודש מאי אותר קן של צב ים שהועתק לחווה שמורה על ידי פקחי רט"ג, ובספטמבר דולפינן מצוי נפלט מת לחוף בת ים לאחר שהסתבך ברשת של דייג מכמורת. הדס גן פרקל, רכזת  Sea Watch  בחברה להגנת הטבע, מסרה: " למרות מגפת קורונה והסגרים שהוטלו, בין היתר על הים, האפליקציה המשיכה לתת מענה למאות דיווחים מהציבור על מפגעים בים כמו חיות פצועות, פסולת ועבירות דיג. עוד הוסיפה: "עובדה זו ממחישה את הצורך הבסיסי של הציבור הישראלי במרחב ימי פתוח ובטוח של פנאי ונופש ומחזק את החשיבות שבגיוס הציבור לטובת שמירה על הים”.  "ב-2021 אנחנו נמשיך לפעול להעלאת המודעות והערנות למפגעים אקולוגיים בים וכך נמשיך להרחיב את מעגלי המדווחים - שבזכותם הכל קורה. בנוסף, אנו מתכננים שדרוג משמעותי לאפליקציה לייעול ופישוט תהליך הדיווח עבור קהילת המדווחים. אני רוצה לברך על שיתוף הפעולה הפורה והחשוב לאכיפה וטיפול בדיווחים עם פקחי היחידה הימית של רשות הטבע והגנים, היחידה לזיהום ים במשרד להגנת הסביבה ומועצות אזוריות ועיריות שפינו מפגעי פסולת שדווחו באפליקציה".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש