ליאור מנצ'ר: ''שיטת העבודה בעיריית אילת היא שיטת הפופקורן, דברים קופצים, אין תהליך''

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 29/1/2021 12:23 ● ערב ערב 3002
במשך שש שנים ניצח ליאור מנצ'ר, מי ששימש כמקדם הבריאות העירוני, על שורה של אירועים ויוזמות שזכו לשבחים בעיר ובארץ כולה ● חודש הבריאות אותו הגה וגם הוביל, נחשב ל'היי לייט' שזוכה לחיקוי בכל רחבי הארץ ● אלא שאחרי שש שנים מוצלחות, מבלי שמישהו יאותת על הבאות, גילה מנצ'ר ביום בהיר אחד שבעיריית אילת החליטו לחתוך את הרומן, להשתדרג ולפתוח מחלקת בריאות בעיר ● אלא שמשום מה, בהחלטה הזו אף אחד לא טרח לעדכן לא את פורום הבריאות העירוני וגם לא את מקדם הבריאות העירוני שאמנם ניגש למכרז לתפקיד ניהול המחלקה אבל העדיף לוותר כי צורת ההתנהלות לא נראתה לו ● בראיון פרידה מסכם מנצ'ר שש שנות עשייה בריאה ועל הדרך מבהיר כי בעיריית אילת יד ימין לא יודעת לשתף פעולה עם יד שמאל ועל אחת כמה וכמה בעירייה לא יודעים שיתוף ציבור מהו
ליאור מנצ'ר: ''שיטת העבודה  בעיריית אילת היא שיטת הפופקורן,  דברים קופצים, אין תהליך''
לאור האפשרות שמאיר יעזוב לכנסת, מאמין שיש סיכוי לשנות את התרבות האירגונית הקלוקלת בעירייה. מנצ'ר

בדירתו השכורה באחת השכונות הוותיקות של אילת ליאור מנצ'ר לא עוצר מעשייה. בתחילת החודש הזה ממש הוא אמר יפה שלום למשרה אותה אייש ביד רמה בשש השנים האחרונות- מקדם הבריאות העירוני ומכאן, כשהוא יושב בחצר הירוקה, עמוסת הצמחייה, נהנה מקרני שמש חמימות הוא לא רק משמר את אילת של פעם אלא משמר בעיקר את העקרונות הברורים שלו.

 

שלום ולא להתראות


במשך שש שנים הכרנו אותו כמקדם הבריאות העירוני - פונקציה שגרמה בתחילת הדרך ללא מעט גבות להתרומם. אלא שמהר מאוד הוכיח האיש והזקן, שהוא לא רק מדבר אלא גם ובעיקר עושה. וככה מתוך ראשו הקודח ומחשבותיו היוצאות מהקופסה הוא הביא לנו לאילת את חודש הבריאות שנגע בכל אחד ואחת. חודש ימים במהלכו יכולנו ליהנות משלל פעילויות בריאות כאלו ואחרות במימון עירוני. "יש כאן מצב של WIN WIN", הוא הסביר לי בשנתה הראשונה של התכנית: "מצד אחד אנשים ילמדו להכיר פעילויות שונות שקיימות בעיר, ומצד שני, העוסקים במלאכה יוכלו להתפתח, להרוויח ולקדם את העסק שלהם". הרעיון תפס ובגדול. פרטיים, בתי ספר, קבוצות ומפעלים הפכו את החודש הזה בשנה לאירוע גיבושי מהנה ובריאותי. הרעיון וביצועו לא זכו רק לשבחים באילת אלא ששמו של חודש הבריאות יצא למרחוק ועיריות רבות בארץ אימצו את הפיילוט הנהדר הזה. אבל מנצ'ר לא נח על זרי הדפנה. הוא הגה גם את יריד המטפלים בשיתוף ארגון המטפלים אילת והערבה, הוליד את יום היוגה הבינלאומי עם שגרירות הודו, יזם פעילות קבועה עם קבוצות של האגף לשירותים חברתיים, קידם פעילות נפלאה עם עמותת נגישות ישראל, פעילויות בריאות במקומות העבודה ועוד ועוד פעילויות שזכו לשבחים בדרגים הכי גבוהים שאפשר. "ושיהיה ברור", הוא מבקש להדגיש, "כל אלו לא היו מתאפשרים בלי עזרתן של מגי טובל ששימשה כמנהלת הישירה שלי וסימה נמיר מחזיקת תיק הבריאות, שהלכו איתי יד ביד לאורך כל הדרך ואיפשרו לדברים לקרות". לפני שנתיים מנצ'ר אפילו נבחר לאיש השנה של 'ערב ערב' תודות לעשייה הברוכה שלו והעלאת כל נושא הבריאות בעיר.

 

משיא ההצלחה להעזבה


עד כאן לכאורה הכל היה טוב ויפה וליאור יכל לחייך כל הדרך להצלחות. אלא שאם חשבתם שהיוזמות האלו שלו ורמת הביצועים הגבוהים עזרו לו בדרך למעלה, כדאי שתחשבו שוב כי בדיוק לפני חמישה חודשים בלי שום הכנה מראש ובלי שום דבר שיאותת על הבאות עדכנה אותו סימה נמיר שהוא עוזב. "זה היה שוק". הוא מודה השבוע כשהוא נזכר איך משיא ההצלחה הוא פתאום נזרק לתחתית. "לא היה שום דבר שהכין אותי מראש שזה עומד לבוא". חודש לאחר מכן הוא נקרא לפגישה עם גזבר העירייה שהבהיר לו כי הכוונה לסיים כאן ועכשיו את הרומן. מנצ'ר שהגיע מוכן הסביר לגזבר שטרם הסתיימה תקופת העסקתו כפי שנקבע מראש ובעיריית אילת למודת התביעות העדיפו למשוך את זה עד תחילת חודש ינואר אז הסתיים חוזה ההעסקה.
מנצ'ר סיים את תפקידו בלי תודות, פרידות ומסיבות ועכשיו כשהוא בדירה הקסומה שלו הוא ממשיך לקבל אין סוף הצעות ממקומות אחרים בארץ שמבינים איזו דמות עוצמתית חזרה לשוק מחפשי התעסוקה. ולא, הוא לא מודאג, פרנסה לא תחסר לו ומן הסתם היא גם תהייה מחוץ לאילת "כי כאן יצרו עבורי תקרת זכוכית", הוא מסביר, "ואני לעולם לא אחיה תחת תקרת זכוכית של אף אחד".


בתכל'ס מה הייתה הסיבה לפרידה? אני תוהה וליאור מספר כי רק בדיעבד הובהר לו כי בעיריית אילת מתכוונים לקחת את הנושא של הבריאות אותו ידע להוביל ולהעלות צעד אחד קדימה ולהקים בעיר מחלקת בריאות לכל דבר. "שזה צעד מושלם, מצוין ומבורך לכל הדעות", הוא מפרגן אבל באותה נשימה גם תוהה למה בעירייה קיבלו החלטה אבל לא דאגו לעדכן אף אחד. לא אותו כמי שהיה מקדם הבריאות העירוני וחמור עוד יותר לא טרחו לעדכן את פורום הבריאות העירוני בו יושבים כ – 40 חברים בפורום שהוא אחד הכי פעילים בעיר וחברים בו נציגים מכל הקשת האילתית. "ושיהיה ברור, אין לי בכלל ספק שהפורום היה מקבל באהבה רבה את הרעיון", הוא אומר.

 

למה לי לעבוד במקום כזה?


ואם במחלקת בריאות עסקינן גם יצא מכרז וליאור אפילו הגיש מועמדות, אלא שרגע לפני שנפתח המכרז הוא שלח מכתב לוועדה והבהיר כי אם עיריית אילת לא יודעת להעביר החלטות בצורה מקובלת ולא יודעת לעדכן את מי שצריך לעדכן בקבלת ההחלטות הוא בגוף כזה לא מעוניין לעבוד ולכן הוא מסיר את מועמדותו ואינו מעוניין בתפקיד.
"לי נאמר אז שלא מגי וגם לא סימה ידעו על הכוונה הזו של העירייה. יחד עם העובדה שפורום הבריאות לא ידע על זה, הרי שברור שמישהו קיבל את ההחלטה בלי להתייעץ ובלי לשאול את אף אחד. מישהו החליט משום מה שדעת הפורום לא רלוונטית בסוגיה הזו. לא נעשה שום דיון מקצועי בנושא. אגב, גם לאחר שהבעתי את דעתי על הדרך בה הוחלט להקים את המחלקה אף אחד לא מצא לנכון לחזור רגע אחורה ולעדכן את הגורמים הראויים. אז למה לי לעבוד במקום כזה?".

אבל מחלקת בריאות זה טוב?
"זה טוב מאוד ומהווה עליית מדרגה בתחום הבריאות בעיר".

אז למה ויתרת?
"כי לא זו הדרך בה עירייה אמורה לעבוד".

תחושה שהכושי עשה את לו?
"לא. הם פשוט החליטו מסיבותיהם שאפשר להמשיך הלאה וזה בסדר רק חבל שאף אחד לא מצא לנכון אפילו לומר לי תודה".


אולי הפרעת למשהו?
"אני יכול לנחש הרבה ניחושים, כנראה שלא באתי למישהו שם טוב. כך או כך היה מכרז, אני לא ניגשתי אליו ובזה תם ונשלם".
אגב מי שזכתה בסופו של דבר במכרז ותנהל את מחלקת הבריאות העירונית היא עדי בכור, מי ששימשה בין השאר כמאמנת הכושר הפרטית של ראש העירייה ואף שולבה בתכנית הבריאות בכל תחום הגנים מבלי שתהיה לליאור, כך לטענתו, שום זכות להתערב בעשייתה.
"אבל אני לא מתרגש מכלום", אומר מנצ'ר שמוערך מאוד הן בוועד המנהל של רשות ערים בריאות והן בצוות הארצי של התכנית הארצית 'אפשריבריא' ויעידו על כך שני מכתבי הוקרה שקיבל משני הגופים הנחשבים במרוצת שש שנות עשייתו.

אז אולי אנחנו צריכים לכעוס עלייך שהסרת את המועמדות?
"אולי".

ואולי הסרת את המועמדות כי חששת שאין כאן 'פייר פייט' מול מי ששימשה כמאמנת האישית של ראש העירייה?
"לא, זה ממש לא קשור. פשוט חשבתי שככה עירייה לא אמורה לעבוד. אם אחרי שהעלתי את זה היו אומרים לי אתה צודק בוא נעביר את זה כמו שצריך, הייתי שמח להיות חלק מהמכרז. עדי זכתה במכרז והיא לחלוטין ראוייה".

 

 

אפשר גם אחרת


במכתב שהניח ליאור מנצ'ר על שולחן האחראיים לנושא הבריאות בעיר, עוד קודם שסיים את תפקידו הוא פורש שורה של אפשרויות שבאם היו מתקיימות הבריאות באילת הייתה נראית אחרת. מכתב שלא מגיע מהמקום השלילי אלא דווקא מהמקום החיובי ואמור לגרום למקבלי ההחלטות לקרוא, להפנים וליישם את הדרך שיכולה אולי לקדם את תחום הבריאות בעיר ולא רק את תחום הבריאות.
שלוש נקודות עיקריות בולטות בסעיפים השונים עליהם מצביע ליאור במכתבו- העובדה שכשמדברים על בריאות מקובל לדבר לא רק על בריאות הגוף והנפש אלא גם על בריאות הסביבה, חוסר שיתוף הפעולה בין אגפי העירייה השונים וכמו כן, חוסר שיתוף הציבור בהחלטות העירייה כמו לדוגמה המקרה של מחלקת הבריאות שתפתח באילת מבלי שמישהו ידע ויכול היה להגיב - גם אם במובן החיובי.
"התפיסה שלי מבוססת על תפיסות ארציות ועולמיות שמקובלות בהווה", הוא מסביר. "בכל פעם שהייתי מעלה רעיון שעסק בתחום בריאות הסביבה לא הבינו על מה אני מדבר ולמרות שניסיתי לקדם את הנושא הדבר לא צלח בידי וחבל, ובכלל, בכל פעם שהעלתי רעיון והוא התאים למישהו ברמה הפרסונלית התקדמנו עם זה, במקום שדברים יקבלו הבנה גורפת ותמיכה מכל מחלקות העירייה". בין הדברים עליהם מצביע ליאור הייתה העובדה שלמרות שקיבל אור ירוק ותקציבים ממשרד החינוך לקדם תכנית בריאות קהילתית במסגרת בתי הספר בעיר, למרות שקיבל לכך את אישורה של מנהלת אגף החינוך בעירייה ולאחר שעבד על התכנית במשך שלושה חודשים עד לשלב בו כבר הייתה מוכנה חוברת עבודה שרק חיכתה לכמה שורות של ראש העירייה, הוחלט לפתע לגנוז את הכל. "שלושה חודשי עבודה ותקציבים שהיו מיועדים למטרה הזו בפרט נגנזו בלי שיוסבר לי מה קרה ולה. פתאום הובהר לי שאנחנו לא נכנסים עם התכנית הזו לבתי הספר ולגנים ומי שקיבלה את האוטוריטה היחידה בגנים הייתה עדי בכור. למה? ככה".

לא ביקשת להבין מה קרה?
"אין לי מושג מה קרה שם. התכנית נזרקה לפח ואת התקציבים שיועדו לתכנית פיזרתי בין התוכניות האחרות שהיו לי".

שאלת?
"שאלתי אבל לא קיבלתי תשובה רשמית. אמרו לי רק אל תשתולל וזו הסיבה שרק היום אני יכול לספר על זה".

 

"אין שיתופי פעולה לזמן ארוך"


אתה מצביע על חוסר עירוב הציבור בהחלטות העירייה, תסביר
"אני תמיד האמנתי שיש צורך באיסוף מידע מהציבור ומעורבות ציבורית בעשייה שלנו וחוץ מהקמת הפורום לא אישרו לי. לתפיסתי, מי שאמורים לפקח על שירותי הבריאות בעיר הם התושבים וזה לא קרה. מדובר בראייה אינטגרטיבית בה הציבור שותף להחלטות ומקבל באהבה את מה שקורה כחלק ממנו. לצערי, בעיריית אילת שיטת העבודה היא שיטת הפופקורן, מה שצץ, דברים קופצים, אין תהליך. אין בוא נעשה שיתופי פעולה לטווח ארוך אלא בוא נעשה מהר, כאן ועכשיו ולא נחשוב קדימה".

איפה קבור הכלב?
"בתרבות אירגונית קלוקלת של העירייה. אין לי שום דבר נגד מאיר אבל עכשיו כשהוא רץ ברשימה של גדעון סער ויש סיכוי שיעזוב את העירייה, אני סבור שיכול להיות טוב יותר, שיש סיכוי לשנות את התרבות האירגונית, כמו שחולדאי ידע להקפיא תקציבים למחלקות בעירייה עד שיערבו בתוכניות שלהן את התושבים וזה קרה בתל אביב הגדולה, אין סיבה שזה לא יקרה גם באילת".

למה צריך לשתף את התושבים בכל דבר?
"כי זו לא עיר של אף אחד אלא של התושבים, הם חייבים להיות מעורבים בקבלת ההחלטות".

אבל זה מסרבל.
"נכון אבל בכל העולם כבר הבינו שזה משתלם. יש פחות התנגדויות ויותר ידע מלמטה. אם לדוגמה היו מערבים את התושבים בתכנון הראשוני של תחרויות הטריאתלון, אולי היו מוצאים דרך שהתושבים לא יקללו את המארגנים ואת המתחרים כשהכבישים חסומים. לזה אני מתכוון. לפני כחמש שנים היו שולחנות עגולים בנושא החינוך בעיר, זו דוגמה לשיתוף ציבור".

ליאור מנצ'ר לאן?
"לאור הצלחת עבודתי באילת קיבלתי כבר כמה וכמה פניות לנהל את התחום בערים אחרות. אני רוצה להמשיך ללמוד, מעורב פוליטית במפלגה הדמוקרטית שהיא נגזרת של המחאה החברתית, אני מחפש את דרכי ומאמין שאעזוב. אני גאה שלקחתי על עצמי תכנית בריאות מאפס והפכתי אותה לתכנית מובילה ברמה ארצית. אם עשיתי את זה בהצלחה אני מאמין שאני יכול להצליח ולעשות את זה בכל תחום".

מעיריית אילת לא נמסרה תגובה לטענות עד למועד סגירת הגיליון.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש