האם ישוב מתווה איים ירוקים לפעול בתום הסגר?

מאת: ניר אמיתי ● 5/2/2021 12:27 ● ערב ערב 3003
לאחר שהאשים את הממשלה כי ביטלה את מתווה איים ירוקים ממניעים פוליטיים וכנקמה על הצטרפותו למפלגתו של גדעון סער, מקווה יצחק הלוי כי עם הסרת הסגר יושב המתווה לפעילות בתוך ימים ספורים ויאפשר את פתיחת בתי המלון בעיר ● ברשתות בתי המלון ממתינים לאות וחלקם כבר הודיעו כי יפתחו מחר (ו') בשעה שאחרים ממתינים להוראות משרד הבריאות ● כך או כך, מרגע ההחלטה יעברו מספר ימים עד למוכנות לפתיחה של כלל בתי המלון בעיר ● ובינתיים בגזרת המסעדות דורשים פתיחה מידית ל'טייק אווי' וישיבה במרחבים הפתוחים
האם ישוב מתווה איים ירוקים  לפעול בתום הסגר?

לאחר ביטול תכנית 'איים ירוקים' בעקבות הסגר השלישי, יצא ראש עיריית אילת מאיר יצחק הלוי בביקורת נוקבת על החלטת הממשלה. יצחק הלוי טען כי בעקבות המתווה הייעודי של אילת לא נרשמה בה תחלואה כלל ולא היה סיבה לסגור אותה "תכלית תכנית האיים הירוקים אומרת שהאי הזה סגור ומאפשרים פתיחה שלו רק לאנשים שמוכיחים את בריאותם, ואפילו תושבי אילת שיצאו היו צריכים להוכיח שהם בריאים בחזרתם. היינו בעצם אי סגור בבקרה ובשליטה, ומהסיבה הזו העיר אילת מבחינה בריאותית הייתה בתפקוד הטוב ביותר בארץ. מהמקום הזה אין היגיון לסגור אותה", אמר יצחק הלוי, יצחק הלוי ששיגר מכתבים לצמרת משרד הבריאות בבקשה שלא לסגור את העיר, או לכל הפחות יאפשרו להותירה פתוחה כלפי פנים, דבר שכאמור לא אושר והוביל לסגירה מחודשת של העיר בפעם השלישית. 

 

אנשים שמפחדים לקבל החלטות אמיצות


יצחק הלוי ביקר החלטה זו בחריפות ואמר: "יש פה טעות גדולה של אנשים שמפחדים לקבל החלטות אמיצות. מקבלים החלטות גורפות ולא דיפרנציאליות", בהמשך האשים כי המדובר בהחלטה פוליטית הנובעת מהצטרפותו למפלגת 'תקווה חדשה' בראשותו של גדעון סער שפרש מהליכוד, ליהודה שרוני ממעריב אמר: "מדוע סגרו את האי הירוק? זה קרה אחרי שהודעתי שאני מתמודד. אני מקווה שזאת לא הסיבה. אני עדין חושב שהחלטה שכזאת היא הזויה. זה מפחיד לחשוב שהגענו למצב שבו בעקבות הצטרפותי לגדעון סער ביטלו את האיים הירוקים”.
עוד הוסיף יצחק הלוי: "אני חי במדינה דמוקרטית, והמחשבה שתושבי אילת יסבלו מזה שראש העיר הצטרף לגדעון סער זו רעה חולה. האם אנחנו חיים בתימן? אני שומע את זה מהרבה אנשים. אני מקווה מאוד שלמקומות הנמוכים הללו לא ירדו מקבלי ההחלטות בירושלים, כי בסוף הדרך הם פוגעים בתושבי אילת. יש כל מיני החלטות מוזרות ואני מאוד מקווה שהן אינן מתקבלות משיקולים מעוותים...אצלנו היה מתווה נפרד שהיה מקובל על משרד הבריאות. למה חיסלו את מתווה האיים הירוקים? כי פוליטיקאים פוחדים לקבל החלטות. אם אנשים חוסנו פעם שנייה, בואו נשאיר את הפלטפורמה פתוחה ונכניס אותם ואת אלה שעשו בדיקות. אני גם דרשתי שגם תושבי אילת יחוסנו כולם, כדי שניתן יהיה לארח ללא בעיות. הבקשות יושבות במשרד הבריאות אבל הבעיה היא שפוחדים לקבל החלטות כדי שיבוא גורם אחר. גיבשו תכנית שבעלי דרכון ירוק יוכלו להגיע לאילת ועמדנו לקיים אירוע תקשורתי שבוטל ברגע האחרון. אתה שואל למה? כי בגלל הסדר עדין לא היינו מוכנים עד הסוף. אני לא רון חולדאי ולא פועל בניגוד לחוק. לא סגרנו את כל הפינות ובשבוע הבא אצא עם זה".

 

במשרד הכלכלה מעדיפים יציאה מדורגת


ובתוך כך, הודיע פורום ראשי המסחר השבוע כי "אסור לחזור למתווה מדורג מהסגר", זאת מאחר ולטענתם "התרומה של המסחר לתחלואה זניחה". כזכור נסגר ענף המסחר כשבועיים לפני הסגר המהודק השלישי ואולם במשרד הכלכלה נראה כי מעדיפים בכל זאת את היציאה המדורגת, שם מסרו השבוע כי: "משרד הכלכלה מקיים הערכות מצב מדי יום. לקראת ישיבת הממשלה בנושא, לכשתיקבע, ובהתאם לנתוני התחלואה, יגבש ויציג המשרד את עמדתו. "בכל מקרה ישאף משרד הכלכלה לפתוח את המסחר בצורה מבוקרת כפי שנעשה בהצלחה בפיילוט".

תומר מור, מנכ"ל "מסעדנים חזקים ביחד" וחבר בפורום ראשי ענף ההסעדה אמר השבוע: "מתווה החזרה אסור שיכלול חיוב שימוש במסעדות בדרכון/התו הירוק.  אנו קוראים לממשלה לפתוח במידי את ה'טייק אוויי', את ההושבה באוויר הפתוח, ולקבוע יעד לפתיחת המסעדות באופן מידי וללא דיחוי".

יצחק הלוי, הוסיף: "אני מאוד מקווה שמרגע שהסגר יוסר יחזירו את המתווה ובתוך כמה ימים נוכל לחזור לנפוש באילת. אני מעריך שבימים הראשונים שלאחר הסגר אילת תיפתח לתיירים במתווה האיים הירוקים. מזג האוויר עכשיו באילת מדהים, חולצות קצרות. כדי שהעיר אילת תוכל לחזור לחיים בקרוב, צריכים להחזיר את האיים הירוקים בהקדם ובמתכונת שהיתה, ולכוון את זה בעיקר למחלימים, למחוסנים, או לכאלה שמגיעים עם תוצאות שליליות לבדיקות קורונה. התקשר אליי אחד ממנכ"לי הרשתות הגדולות בעיר והוא אמר לי שביום שישי הקרוב הוא כבר יכול לפתוח".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת