עין נטפים לא ימחק מהבג''ץ הדורש את צמצום מספר תאגידי המים

מאת: ניר אמיתי ● 5/2/2021 13:00 ● ערב ערב 3003
בית המשפט העליון דחה את בקשת תאגיד המים של אילת 'עין נטפים' למחוק אותו מעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון כנגד השר למשאבי מים וכל תאגידי הביוב בישראל וזאת לאור התנגדות המדינה ● העתירה מבקשת להקטין את מספר תאגידי המים בהתאם לחוק שנחקק ואינו מיושם ● בעין נטפים הבהירו כי בכל מקרה מוגדרת אילת כאזור נפרד גם על פי החוק החדש
עין נטפים לא ימחק מהבג''ץ הדורש את צמצום מספר תאגידי המים
אין עם מי להתאחד. 'עין נטפים' ● פרינטסקרין: אתר החברה

בית המשפט העליון סירב למחוק את תאגיד עין נטפים מהבג"ץ שהגישה כנגדו וכנגד 82 נתבעים נוספים בראשם השר למשאבי מים ו-55 תאגידי מים וביוב הפועלים בישראל, התנועה לאיכות השלטון בישראל. העתירה מבקשת צו שיורה למדינה לאכוף את תיקון מס' 12 לחוק תאגידי המים שעבר בכנסת ב-2018 והורה על צמצום מספר התאגידים בישראל מ-55 ל-30, בדרך של התאגדות מספר תאגידים החולשים על אזורים סמוכים. הטענה היא כי ריבוי התאגידים גורר עלויות גבוהות המתבטאות בתעריפי מים גבוהים המוטלים על הציבור. אלא שעל אף התיקון בחוק הוא מעולם לא יושם בשטח וזאת לאור התנגדות מצדן של הרשויות המקומיות. מרכז השלטון המקומי אף הודיע לרשויות על התנגדותו הנחרצת לחקיקה והורה לראשי הערים שלא לשתף פעולה עם התהליך. עו"ד גידי פרישטיק, שהנו מומחה בתחום תאגידי המים, ומשרדו מייצג כמה מהם, בהם גם את 'עין נטפים', כבר התבטא בעבר במאמר שפורסם בכלכליסט ובו הבהיר כי "צמצום מספר תאגידי המים פשוט לא יקרה". עו"ד פרישטיק הבהיר כי: "נכון שהיה עדיף שיהיו פחות תאגידים, אך אחרי שהוקמו הם כבר לא יבוטלו או יאוחדו", את ההסבר לכך הוא מוצא הן בהעדר אינטרס של הרשויות המקומיות לוותר על מכשיר שליטה כה חשוב באיכות חיי התושבים לטובת מנגנון שליטה מרכזי, והן משום שבסופו של יום המהלך לא צפוי להוזיל באופן משמעותי את ההוצאות כך שהדבר ישפיע על המחיר הסופי לצרכן, זאת מאחר וצמצום מסוים בכוח אדם לצד קיטון בהוצאות הנהלה וכלליות, לא יביא לחסכון שיוכל להיתרגם להוזלה משמעותית. "צמצום מספר התאגידים משמש בשלב זה כמטרה פופוליסטית נוחה לנוכח ביקורת ציבורית ולא כיישום המלצה מקצועית לאחר בחינה בכלים כלכליים וניהוליים מדידים", אמר.

אלא ש"כל זה אינו רלבנטי לכאורה לתאגיד המים של אילת 'עין נטפים', שגם על פי הצעת החוק שאינה מקוימת, צפוי להישאר תאגיד אזורי ואין לו עם מי להתאגד, הוא גם אינו יכול להתאחד עם חבל אילות כי החוק חל רק על רשויות מקומיות", הסביר השבוע ל'ערב ערב' עו"ד פרישטיק. "לכן ביקשנו שיוציאו את עין נטפים מהבג"ץ כדי שנחסוך, אבל המדינה הסבירה שעין נטפים תצטרך לבצע שנוי בתקנון שלה בעקבות החוק ולפיכך היא התנגדה למחיקתנו". כאמור פסק העליון כי העתירה תמשיך להתנהל כשעין נטפים בתוכה.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש