הבעלים של בניין פירסט קלאב בדרישה למכבי: ''הפסיקו את בדיקות הקורונה בחניון דיירי בית בלב הסיעודיים''

מאת: מירב לוי דיאמנט ● צילום: גוגל ● 12/2/2021 07:48 ● ערב ערב 3004
רק לפני כחודש גילה יצחק חגולי, הבעלים של בניין 'פירסט קלאב' באילת, כי קופת חולים מכבי, עושה שימוש בחניון הבניין, לטענתו שלא על פי המותר לה על פי חוזה ההתקשרות ביניהם, לטובת בדיקות קורונה ● במכתב חמור שהוביל לבקשת צו מניעה זמני בבית משפט השלום בתל אביב, טוען חגולי כי מעולם לא איפשר שימוש זה וכי מדובר בשימוש ציני של קופת חולים שאמורה לדאוג לבריאות הציבור אך מסכנת את עובדי ודיירי הדיור המוגן בבניין עבורם משמש החניון ככניסה היחידה לבניין ● מכבי: “עמדת הבדיקות ממוקמת הרחק מהכניסה לבניין”
הבעלים של בניין פירסט קלאב  בדרישה למכבי: ''הפסיקו את בדיקות  הקורונה בחניון דיירי בית בלב הסיעודיים''
במכבי חוששים לשלום עגלת הבדיקות

מה יכול להיות גרוע יותר מאשר להכניס עשרות נבדקים לקורונה תחת קורת גג אחת סגורה? להכניס אותם למתחם חניה בו משתמשים עובדי הבניין, ועוד יותר חמור, למקם את עמדת הבדיקה במרחק כמה מטרים בודדים מהמקום אליו נכנסים אמבולנסים שאוספים או מורידים על פי צורך את דיירי הדיור המוגן בבניין 'בית בלב' באילת. את המצב הזה, שמתקיים במקום מזה מספר חודשים, גילה לחרדתו רק לפני כחודש הבעלים של בניין 'פירסט קלאב' באילת, בו ממוקמת קומה שלמה של דיור מוגן 'בית בלב' ובו שוהים חולים סיעודיים. במכתב שמיהר לשלוח חגולי הן להנהלת 'בית בלב' והן להנהלת קופת חולים מכבי, הבהיר כי לא זו בלבד שקופת החולים לא קיבלה כל אישור ממנו לעשות שימוש שכזה בקומת החניה, אלא שמדובר בפעילות 'חלמאית' כהגדרתו. "מה יקרה כאשר דייר אחד ידבק בקורונה במחלקה הסיעודית? שלא תגידו ידנו לא שפכה דם", מזהיר חגולי.

 

אף על פי ולמרות המכתב


אלא שבהנהלת מכבי לא התרגשו מהמכתב והמשיכו את נוהל בדיקות הקורונה במתחם הסגור. או אז, מיהר חגולי לפנות לבית משפט השלום בתל אביב באמצעות עורך הדין בועז אדלשטיין בבקשה להוציא צו מניעה זמני להמשך בדיקות הקורונה במתחם החניה. בדרישתו מבהיר בא כוחו של חגולי מבניין פ'ירסט קלאב', כי מכבי עושה שימוש פסול וחורג בחניון. "מכבי מפעילה בחניון עמדה לבדיקת קורונה, אליה מוזמן הציבור, תוך יצירת סכנה ברורה ומוחשית לבאי הבניין, סכנה הנובעת מנתוני התחלואה לפיהם כ – 10% מן הנבדקים מתבררים כחולים מאומתים", נכתב בבקשה בה מצוין עוד כי החניון המקורה המדובר מהווה נקודת גישה וכניסה בלעדית לבית האבות הסיעודי הפועל בבניין והדבר מסכן לפיכך את דרי המקום הסיעודיים ואת אנשי הצוות העובדים במקום.
עוד מציינת הבקשה: "מצופה היה מגוף האמון על בריאות הציבור, כמו קופת חולים, לתת את דעתה לסכנה הטמונה. הקמת עמדת בדיקה קורונה משולה ל'דלת מסתובבת' שמצד אחד מסייעת לאיתור תחלואה, אך בה בעת היא מעלה את הסיכון לתחלואה בקרב באי הבניין".
בתגובה לבקשת מתן צו המניעה מקופת חולים מכבי, שלח בית המשפט את שני הצדדים להדיינות וניסיון להגיע לפשרה. בסיום התהליך הגיעו הצדדים לפשרה שקיבלה תוקף של פסק דין לפיה ישופרו תנאי הבדיקות במקום כך שהממתינים בתור לבדיקה ימתינו לא עוד בתוך החניון וייצרו צפיפות אלא בקרבת המרפאות. עוד סוכם כי סביב עמדת הבידוק יוקמו מחיצות שיבודדו בין הנבדקים לבין שאר החניון וכי בכל רגע נתון יימצא במתחם הבדיקה נבדק אחד בלבד אלא אם כן הוא זקוק לליווי.  

 

הכניסה לדיירים הינה דרך הלובי של מלון פירסט-קלאב ולא דרך החניון

 

 

והשבוע, חולה ראשון ב'בית בלב' באילת


עם קשר או בלי קשר למאבק על מיקומן של בדיקות הקורונה של קופת חולים מכבי באילת, השבוע התגלה חולה סיעודי ראשון ב'בית בלב' בבניין 'פירסט קלאב' בעיר כמאומת לקורונה. למרות שזה מכבר חוסנו כל דיירי הדיור הסיעודי את שני חיסוני הקורונה, ולמרות שהיה מי שהעלה השערה שאולי הבדיקות שגויות שכן קיים אחוז טעויות מסוים בבדיקות, בהנהלת 'בית בלב' באילת לא לקחו סיכונים ומיהרו להוציא את החולה להמשך טיפול בבית חולים מחוץ לעיר. השבוע דווח ל'ערב ערב' כי לא נמצאו בקרב הדיירים הסיעודיים במקום חולים מאומתים נוספים.
עבור יצחק חגולי די היה במקרה האחד המדובר כדי לעורר שוב את זעמו על "חוסר ההתחשבות" כהגדרתו מצד קופת חולים מכבי. "אם זה קרה בגללם או לא, את זה הרי לעולם לא נדע, אבל די במחשבה שעכשיו כל החולים הסיעודיים נאלצים להיות סגורים ומבודדים בדירותיהם, מה יכול להיות גרוע מזה? אני לא מצליח להבין איך קופת חולים שאמורה לדאוג לשלומם של הקשישים, מרשה לעצמה לנהוג בחוסר זהירות וחוסר התחשבות בציבור. במרחק של שלוש חניות מעמדת הבדיקות ממוקמת חניית האמבולנסים של הדיור הסיעודי ומבחינתם הכל בסדר. לטענתם "מספר האמבולנסים שמגיע לחניה הוא זעום". בשיחה שקיימתי עם מנהל מחוז של מכבי, הוא לא הסתיר כי הוא חושש שלא יגנבו להם את עמדת הבדיקות. את מבינה את זה? העגלה חשובה להם יותר משלום הציבור. זה הרי לא נתפס".

אם זה כל כך מפריע לך, למה בכל זאת הלכתם על הסכם פשרה עם מכבי?
חגולי: "מבחינתי זה היה הרע במיעוטו. החשש היה שגם את אמצעי הבטיחות האלו שהצלחנו להשיג לא נצליח לשנות. היום לפחות ישנה במקום יותר הקפדה על נהלים. לומר לך שזה מרגיע אותי? ממש לא. הסכנה עדיין קיימת".

בפנייה לציבור מבוטחי קופת החולים מכבי אומר השבוע חגולי: "אני קורא לכל מבוטח מכבי שאכפת להם משלומם של הקשישים האילתים השוהים בבניין, לא להגיע להבדק במתחם. יש באילת עמדת בדיקות אחרת. הם יכולים להתחסן שם ולא לסכן אף אחד אחר".
ואילו להנהלת קופת חולים מכבי מעביר חגולי מסר חד וברור- "צאו מהחניון. זה לא המקום שראוי ונכון לקיים בו בדיקות קורונה". 

תגובת מרחב אילת במכבי שירותי בריאות: "מכבי לוקחת חלק מרכזי במלחמה נגד נגיף הקורונה ואנו גאים על כך. מכבי פועלת כדי לעודד התחסנות וביצוע בדיקות קורונה. צר לנו שלא כולם שותפים למאבק זה ולהפיכת אילת לעיר ירוקה, בדיקות הקורונה מתבצעות על פי הנחיות משרד הבריאות. עמדת הבדיקות ממוקמת הרחק מהכניסה לבניין, בשטח פתוח וישנה הפרדה ברורה בינה לבין שאר האזורים במתחם. הכניסה לדיירים הינה דרך הלובי של מלון פירסט-קלאב ולא דרך החניון. כניסת אמבולנסים לחניון לצורך פינוי דיירים סיעודיים מתבצעת הרחק מעמדת הבדיקה ואינה מסכנת איש. החולה שאובחן לא שהה בקרבת עמדת הבדיקה ומקור ההדבקה שלו אינו קשור אליה.  יצוין כי הצבת עמדת הבדיקה נעשתה בתיאום עם מר חוגלי והנהלת פירסט-קלאב, ומיקומה הוסכם גם בהסכם הפשרה שקיבל מעמד של פסק דין.”

תגובת רשת "בית בלב": מתחם הבדיקות מופעל ומנוהל על-ידי מכבי שירותי בריאות, אין קשר בינו לבין פעילות "בית בלב" . הגעת המטופלים אל ״בית בלב״ נעשית באמבולנסים ישירות לפתח המעלית,  באופן שאינו מאפשר כל מגע בינם ובין האנשים הנמצאים במתחם. בבדיקות שגרתיות נמצא דייר אחד מאומת א-סימטפומטי. יודגש כי מאז החלה המגיפה לפני שנה, לא נרשמה אף התפרצות קורונה 'בבית בלב' באילת.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת