נאות סמדר נדרשים להרחיק את השדה הסולרי החדש מנחל שעלב

מאת: ניר אמיתי ● צילום: גוגל ● 12/2/2021 08:06 ● ערב ערב 3004
הוועדה המחוזית לתכנון ובניה מחוז דרום החליטה בניגוד לעמדת מ''מ מתכנן המחוז, לאשר לקיבוץ נאות סמדר הארכה של שלוש שנים בהיתר שניתן לה ב-2012 ושהוארך מאז שוב ושוב, להקמתו של מתקן פוטו וולטאי ● מתכנן המחוז: ידע שהצטבר הוביל לשינוי מדיניות בכל הנוגע לקידום שדות סולריים בשטחים פתוחים ● בהעדיפה את צרכי הקיבוץ, קבעה הוועדה כי יהא עליו להרחיק את המתקן מנחל שעלב
נאות סמדר נדרשים להרחיק את  השדה הסולרי החדש מנחל שעלב

הוועדה המחוזית לתכנון ולבניה מחוז דרום קיבלה את בקשתו של קיבוץ נאות סמדר והאריכה את תוקף ההיתר שהוענק עוד ב-2012, להקמתו של שדה פוטו וולטאי בשטח של 198 דונם בשטח הקיבוץ עד לסוף 2023. תוקף ההיתר שניתן בתחילה עד 2016 ולאחר מכן הוארך בשנה נוספת ולאחר מכן הוארך שוב עד לסוף 2020 אז פקע. בהחלטתה שלא להאריכו, נימקה הוועדה "בעיקר משום שהתכנית נמצאת בלב השטח הפתוח, רחוקה מאוד משטח המחנה של הקיבוץ ומאחר שיש לקיבוץ מתקן פוטו וולטאי קיים ושטח נוסף בתכנית תקפה המאפשר להקים מתקן קרוב לקיבוץ".  
לאחר קבלתה ההחלטה שלחו היזם והקיבוץ מכתב לוועדה וביקשו ממנה לדון שוב בבקשה. הקיבוץ טען, בין היתר, להספק הקטן שיש לשדה הנוכחי שפועל וכן ביקש להתחשב בעובדה שהעיכוב חל בשל נסיבות שלא היו קשורות בו אלא בהעדרה של רשת הולכה. 

 

אין בשטח המרוחק תשתיות


אלא שמ"מ מתכנן המחוז התנגד לבקשה, והציג הצעת החלטה המתנגדת לבקשה, שכאמור נדחתה בסופו של דבר על ידי רוב חברי הוועדה. מדברי מתכנן המחוז עולה עם זאת תמונה הפוכה לחלוטין בכל הנוגע לעמדת המשרד לגבי פרויקטים עתידיים של אנרגיה סולארית בשטחים הפתוחים. שינוי עמדה זה בא על רקע החלטת הממשלה מאוקטובר 2020 בנושא קידום אנרגיות מתחדשות שדיברה על הגדלת יעדי הייצור לשנת 2030 ל-30% מסך כל צריכת החשמל בישראל, אלא שאל מול החזון הזה, תיארו בלשכת התכנון מציאות שונה בה "בעשור החולף, בנוסף לשינויים בטכנולוגיה והידע בנושא הקמת מתקנים פוטו וולטאים, הצטבר גם ידע רב על המשמעות בהקמת מתקנים במרחב, בהיבטים סביבתיים, היבטים של ייצור אנרגיה, אגירתה והולכתה. לעומת זאת, השתנתה המדיניות וההתייחסות של הוועדה לגבי קידום תכניות בשטחים הפתוחים ותכנית זו נמצאת בתחתית סדר העדיפות שלה". עוד הוסיפו בלשכת התכנון כי: "תכנית זו רחוקה מאוד משטח המחנה של קיבוץ נאות סמדר, נמצאת בלב שטח חקלאי שאינו מופר כמעט ואין בו תשתיות קיימות להקמת מתקן פוטו-וולטאי, הדורש הקמת קו מתח גבוה ובינוי", בלשכת התכנון הבהירו כי: "אם התכנית היתה מובאת היום לבחינת חלופות, משבצת הקיבוץ היתה נבחנת במטרה למצוא שטחים כלואים או שטחים מופרים אחרים קרובים לשטח המחנה". לסיכום עמדת לשכת התכנון הובהר כי זו: "סבורה כי לקיבוץ נאות סמדר יש יכולת להקים מתקן קרוב יותר לשטח המחנה, במקום שיהיה בעדיפות גבוהה יותר עלפי התמ"א. 
עיון במסמכי התכנית מגלה כי הקמת תדרוש את הקמתן של סוללות עפר למניעת שיטפונות על פני רצועה ברוחב 12 מ', חיבור מים קבוע והקמת גדרות היקפיות בגובה 2.5. עם זאת דורשת התכנית כי בתום השימוש במתקן הוא יפרוק וישוב לשמש כשטח חקלאי כפי שהיה עד למתן ההיתר.

 

שטחי האש מגבילים את השדה הקיים


אלא שהוועדה ברוב של שלושה מול שני מתנגדים, סברה אחרת וקיבלה את עמדת הקיבוץ לפיה בשטח הקיים כיום לצורך זה לא ניתן להגדלה בשל מיקומו בשטחי אש, כמו גם בשל הצורך לשמור שטחי עתודה למבני המשק העתידיים של הקיבוץ. הקיבוץ התחייב להגביל את שטח השדה החדש ל-107 דונם, כך שיחד עם השטח הקיים כיום יעמוד סך השטח הפוטו וולטאי על 250 דונם. הקיבוץ אף הדגיש כי המיקום המבוקש מוסתר מכביש 90 באמצעות מטע תמרים. כאמור אימצה הוועדה את עמדת הקיבוץ, אף שציינה כי: "רשמה בפניה את התחייבות היזם, לפיה בבקשה להיתר בניה שתוגש על ידו לוועדה המקומית, הוא ירחיק את המתקן מנחל שעלב".  

 

100% מהאנרגיה ביום סולארית


חבל אילות מתהדר כיום בכך שהוא מייצר 100% מאנרגיית החשמל שלו במהלך שעות היום מאנרגיה סולארית. בכתבה מאתר זמן ישראל שפורסמה בדצמבר 2020, סיפרה דורית בנט, מנכ"לית אילת אילות אנרגיה מתחדשת: "אנחנו מייצרים כיום 190 מגה-ואט מ-16 מתקנים שפזורים בכל הישובים באזור". עוד בהוסיפה בנט: "זה מספיק לתצרוכת החשמל בשעות היום של אילת, כולל המלונות כמובן, ושל יישובי הערבה, וגם משאיר הרבה עודף. למעשה, בעונה הזו האזור צורך כ-80 מגה-ואט, ואת השאר אנחנו מייצאים צפונה באמצעות רשת החשמל". מאז הקמתו של השדה הסולארי הראשון בקיבוץ קטורה, הוקמו עד היום שדות כאלו כמעט בכל יישובי החבל, ביניהם: יהל, לוטן, אליפז, סמר, נאות סמדר ועוד. המתקן הגדול ביותר, שמייצר 60 מגה-ואט, ממוקם בתמנע.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש