על זוגיות, עבודה ומה שביניהם

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 12/2/2021 08:33 ● ערב ערב 3004
הם פותחים את היום בבית ביחד, ממשיכים לעבודה ביחד ומקנחים את היום בבית ביחד ♥ ערב הוולנטיין דיי שמענו משלושה זוגות איך זה לחיות 24/7 ביחד ולא רק בימי הקורונה והסגרים ♥ ואם לרגע חיפשתם את המתכון המנצח לזוגיות הזו, כדאי שתדעו שממש כמו בבית, גם בעבודה יחד, הכל מתחיל ונגמר בחלוקת תפקידים ברורה ♥ ולא, זה לגמרי לא מתאים לכל אחד
על זוגיות, עבודה ומה שביניהם

בעידן הקורונה כשהבית הפך למבצרנו ולמעוז החל"ת, וכשזוגות רבים גילו פתאום את סיר הלחץ של הביחד לאורך מרבית שעות היום בסגרים, יצאנו לבדוק איך זוגות שעובדים יחד בשגרה שורדים ומה סוד ההצלחה של חיים משותפים שמתחילים בבית וממשיכים בעבודה. 

 

36 שנות עבודה יחד


אין מישהו באילת שלא מכיר את נעמי וטומי שחר, מי ששמם נקשר, איך לא, למסעדה המיתולוגית 'אל גאוצ'ו' שהפכה למפעל החיים של בני הזוג. אלא שאם חשבתם שבמסעדה הבשרית, שהפכה במרוצת השנים לרשת ארצית מצליחה שכללה לא פחות מ- 17 סניפים, הם גילו את העבודה המשותפת, כדאי שתדעו שהחיים יחד בבית ובעבודה התחילו אצלם עוד לפני שהסטייק פגש את הפרגית ב'אל גאוצ'ו'. למעשה, בימים אלו הם סוגרים בגאווה 36 שנות עבודה משותפת, מתוך 44 שנות נישואים "אבל מי סופר?", אומרת לי נעמי בחיוך כשהיא משחזרת את תחילת העבודה המשותפת שלהם שהתחילה איי אז בתל אביב כשהקימו את חנות המיצים הראשונה בארץ 'בית הפרי' שהייתה כולה על טהרת המיצים הטבעיים עוד לפני שמישהו ידע מה זה ניקוי רעלים ולפני שהחסה הפכה למשקה. משם הם המשיכו יחד לפלאפליה שהייתה ברשותם בקרייה, "אז לא היה את עזריאלי וכל הקרייה היו מגיעים אלינו", מספרת נעמי ומתרפקת על הימים היפים ההם. זה המשיך יחד לבית קפה שהקימו בדיזינגוף ורק לחשוב שלפני העבודה המשותפת הזו שלהם בעסקים טומי היה חשמלאי רכב ונעמי הייתה פקידה בבנק. "אבל אז התחתנו ואחרי כמצה שנים התחלנו את העבודה יחד. היה צריך הרבה אומץ לעזוב מקומות עבודה מסודרים וללכת לעסקים ועוד ביחד, אבל גם לעזוב את המרכז ולתקוע יתד באילת הצריך לא מעט אומץ, אבל היינו הרפתקנים".

 

''הקטע הכי קשה היה שלא היה לנו הרבה זמן עם הילדים''. טומי ונעמי

 

איך שורדים כל היום ביחד?
נעמי: "היו תקופות לא קלות. עוד לפני שהילדים נולדו חשבנו שאולי לא כדאי לעבוד ביחד אבל החיים הכתיבו עבורנו, אחרת אבל ידענו לאורך כל השנים לחלק בינינו את המשימות. בשלב מסוים החלטנו שטומי מחליט בעסק ואני מחליטה בבית. על החלטות קשות בעבודה אמנם היינו יושבים ביחד ומקבלים החלטות במשותף אבל באופן כללי המילה האחרונה בעסק הייתה של טומי. אחרי כל כך הרבה שנים ביחד זה כבר הופך להרגל ולמשהו שאתה לא מבין איך יכול לעבוד אחרת. יש בזה דברים טובים כמו שמחליטים ביחד, עושים ביחד, עוזרים אחד לשני וזה לגמרי מגבש ומחבר, אבל זה לגמרי גם יכול לעבוד אצל זוגות אחרים בכיוון ההפוך".

עד כמה העבודה נכנסה הביתה?
"אוהו נכנסה ובגדול. לא רק לבית אלא גם למפגשים של המשפחה המורחבת מאחר וחלק מסניפי הרשת היו בבעלות משפחתית כזו או אחרת. כשהיינו מתאספים 'אל גאוצ'ו' עמד במרכז השיחה עד שהחלטנו שדי לא מדברים עוד על עבודה. חשוב לזכור שבימים בהם לא הכירו כמעט בארץ את הרעיון של הרשתות, אל גאוצ'ו הייתה רשת שבשיאה מנתה 17 סניפים. לצערנו עם השנים הסניפים הלכו והצטמצמו, סניפים פשטו רגל בקורונה וכשנשארנו על שני סניפים בלבד החלטנו שתם ונשלם. היום זה אותו מקום בדיוק, אותו אוכל אבל עם שם חדש- 'פאפי' על שם אבא שלי, ככה קראנו לו. סמכנו על השם שיצא לנו במרוצת השנים ותאמיני לי שהאילתים בכלל לא שמים לב ששינו את השם. אז היום אין 'אל גאוצ'ו' אבל יש 'אל גאוצ'ו' בתלבושת אחרת".

עד כמה קשה לעבוד ביחד ולנהל משפחה?
"כשעובדים יחד בעיקר במסעדה שפתוחה בשישי, שבת וחגים, עובדים סביב השעון וזה מאוד קשה. היום שמים מנהלים והולכים למשפחה אבל אז בעל הבית היה מחויב להיות בעסק. היינו מחלקים בינינו את המשמרות כך שלא ממש עבדנו פיזית ביחד ועדיין זה היה שם כל הזמן. אז לפעמים היינו חוגגים חגים במסעדה או לפעמים אוכלים ביחד בשעה מאוחרת בלילה, עכשיו עם הקורונה פתאום גילינו את ערבי שישי בבית".
טומי: "הקטע הכי קשה היה שלא היה לנו הרבה זמן עם הילדים, אבל עכשיו אנחנו משלימים את החסך הזה עם הנכדים. ואם חשבת שעכשיו כשהעברתי את השרביט לבן שלי אנחנו כבר לא עובדים ביחד, תשכחי מזה, העבודה שלנו המשותפת עכשיו היא עם הנכדים. המזל הגדול שלנו ששלושת הילדים שלנו נשארו באילת וכך אנחנו תמיד עם יד על הדופק וקרובים לנכדים".

מה הסוד להצלחה?
"טומי: "צריך לדעת לוותר אחד לשני, אי אפשר בלי זה".
נעמי: "צריך לדעת לחלק תפקידים כך שיהיה ברור מי אחראי על מה. ההפרדה זה הסוד, היכולת לוותר לצד השני כמו בכל זוגיות אחרת גם בעבודה".
טומי: "תראי, לפעמים היו בלאגנים אבל בסוף דברים הסתדרו".

עד כמה העבודה הזו יחד עשתה לכם טוב?
נעמי: "מאחר ואנחנו לא ממש מכירים משהו אחר מבחינתו זה היה טבעי שככה צריך להיות. כשמסתדרים זה עושה טוב".

מה את הכי אוהבת בטומי? 
נעמי: "שהוא תמיד עליז, מספר בדיחות ועוזר".

מה נאחל לכם?
"להמשיך בזוגיות טובה, להיות יחד וכמובן בריאות ועוד בריאות".


 

טובים השניים


אם תחפשו את אלי ואורית תורג'מן, הורים לשלושה שחותמים בימים אלו על 23 שנות זוגיות, 17 שנות נישואין ו- 9 שנות עבודה יחד, כדאי שתנסו בימים שבשגרה ב'עידן היוצרים' העסק המשפחתי לזכוכית ואלומיניום בו הם עובדים יחד ולא רק הם אלא גם אבא של אלי ואחיו חולקים בנטל.

 

''חייבים לדעת להפריד בין העבודה לבין הזוגיות וזה הכי קשה''. אורית ואלי

 

לא היה מלחיץ לצאת לדרך משותפת גם בעבודה ולא רק בבית?
אלי: "בהתחלה זה היה קצת קשה כי היינו ממשיכים עם העבודה גם בבית אבל אז החלטנו שעושים לזה סוף וכשיוצאים מהעבודה לא מביאים אותה איתנו הביתה. לפעמים אמנם בורח משהו קטן, אבל בגדול למדנו לעשות קאט".
אורית: "בהתחלה מאוד חששתי מזה אבל וואלה הצלחנו.חשוב ללמוד לא להכניס את העבודה הביתה. בסך הכל יש לא מעט יתרונות בעבודה משותפת כמו למשל שהוא נגיש לי כשאני צריכה שיתן קפיצה לאסוף את הילדים וחסרונות יש מעט מאוד אם שוב, יודעים לנווט את הדברים נכון".

מה חלוקת התפקידים?
אלי: "אורית במשרד אחראית על שירותי פקידות, ניירת, מסמכים וחשבונות, אני בבית הייצור, בפנים, בחוץ, העובד השחור", הוא צוחק.

ובבית?
"גם יש חלוקת תפקידים. אורית על השיעורים והלימודים של הילדים ובאמת כל הכבוד לה, גם כביסות וקיפולים זו היא כי אוי ואבוי אם אני אגע לה בחיילים, אני מכין אוכל לילדים, דוחף אותם להתקלח, מסדר דברים בחצר, נהג וכאלו"...

הסוד לזוגיות טובה?
אלי: "זה בעיקר תלוי בבני הזוג. עברנו יחד הרבה, התגברנו על הכל ברוך השם. צריך בעיקר הבנה, סבלנות, כוח רצון ואופי חזק והיא שתהייה בריאה יש לה הרבה כוח שהקדוש ברוך הוא נתן לה. ואם יש בינינו ויכוחים זה ממש בקטנה ועל שטויות".

ואיך שורדים גם את העבודה ביחד?
"חייבים לדעת להפריד בין העבודה לבין הזוגיות וזה הכי קשה. מה אם אחד מאיתנו טעה לא נכעס? אם לא נכעס לא נלמד מטעויות. מצד שני צריך לדעת שבבית זה משהו אחר שם אנחנו לא בעבודה וצריך להשאיר את כל הכעסים בחוץ".
אורית: "אהבה גדולה זה הסוד בבית ובעבודה- לדעת לוותר ולא להכניס את העבודה הביתה".


מה אוהב בה? "הכל".


מה לא אוהב בה? "שלפעמים היא כועסת עלי".

 

מה אוהבת בו?
אורית: "שהוא שותף מלא בבית, מאוד כנה, לא שומר בבטן (זה משהו שנרכש עם השנים) ואת גודל האהבה שלו אלי".

זוגיות בעבודה מתאימה לכל זוג?
אורית: "לא ממש. נתקלתי בזוגות שעבדו יחד ולא צלחו את זה. יש בזה סיכון מסוים אבל צריך להיכנס לזה מתוך הבנה. במקרה שלנו מאחר והעסק בנוי על ייצור במפעל והתקנות בחוץ לא כל היום אנחנו ממש ביחד, למרות שהסגר הזה הכניס אותנו ל24/7 ביחד".
אלי: "ממש לא. אני מאמין שרק החזקים יכולים לשרוד את זה בהצלחה. מי שלא מכיר באמת את בן או בת הזוג יכול לגמרי לפגוע בזוגיות".

מה מאחלים לזוגיות שלכם?
אורית: "שנמשיך לאהוב אחד את השניה, שנמשיך לכבד, שנגדל את הילדים בנחת ובימים האלו בעיקר בריאות".
אלי: "נחת, אהבה פורחת ושנזדקן יחד".


 

המשפחה לפני הכל


מנחם אוכמן, יליד אילת תמיד חלם לחזור הביתה לאילת ולהתגורר כאן ליד המשפחה המורחבת. כשנפלה בידיו ההזדמנות לחזור והוא זיהה כאן אפשרות כלכלית, הוא ארז את מאיה אשתו ואת ילדיו, תקע יתד בעיר והקים את 'המים של מנחם', עסק שהתחיל עם מתקני מים, המשיך למתקני קפה ועם הזמן הולך ומרחיב את שירותיו . "אמרנו לעצמנו שניקח שנה ניסיון ונראה מה קורה", מספרת מאיה על השינוי שעשו בחייהם והצריך אותם להתחיל לעבוד ביחד. בימים אלו כשהם סוגרים 15 שנות נישואים, מגדלים 5 ילדים (והיד עוד נטויה), הם מציינים 9 שנות עבודה משותפת בעסק הפרטי שלהם. היא לקחה על עצמה את כל נושא הנהלת החשבונות, הפרסום, חיפוש הספקים החדשים והקהל והוא על הצד הטכני והמכירות.

 

כשנותנים כבוד ויודעים לבקש סליחה''. מנחם ומאיה

 

אז איך זה עובד?
מאיה: "עובד מצוין, עובדה. הכי קל לומר שאנחנו לא מסתדרים ותאמיני לי שחווינו דברים לא נעימים בדרך אבל תמיד ידענו לבחור במשפחתיות. נכון שהעסק הוא חלק בלתי נפרד מהחיים ואי אפשר שלא לדבר על העבודה גם בבית אבל אנחנו תמיד יודעים לתת עדיפות לתא המשפחתי".

ואיך החלוקה ביניכם עובדת?
"מנחם: "אני הבדרן והיא הקהל שצוחק. בגדול כל אחד עושה את שלו בעסק. יש לנו מחסן, מעבדה, שיווק ופרמטרים, ברגע שבני זוג נכנסים לעבודה ביחד וכל אחד אחראי על תחום אחר בעסק, אין חיכוכים ולא יכולים להיות חיכוכים. אם אני חושב להיכנס לתחום חדש, אנחנו מקבלים החלטה ביחד. זה חוק בל יעבור אצלנו שאם אחד מבני הזוג אומר לא אז זה לא, תראי אותנו עובדים ביחד שעה, תביני. אנחנו כמו סיר ומכסה ואם המכסה מתאים לא אמורה להיות כל בעיה".
מאיה: "בגדול אני עובדת במשרד (בימים טרום קורונה) והוא עובד במעבדה ואצל הלקוחות. חשוב שתהייה הפרדה ברורה בנושאים מבלי שאחד יתערב לשני, חשוב לפחות לנסות שככה יהיה, אפשר לתת טיפים ולייעץ אבל לא ממקום של לקטול ולפגוע. גם אם משהו נפגע, לא קרה כלום, צריך ללמוד מטעויות. גם כשהייתה לנו נפילה כלכלית והייתה כזו, החלטנו ביחד לא לוותר ולהתמודד, אנחנו תומכים אחד בשני לאורך כל הדרך. עברתי לאורך השנים קורסים בתחומים בהם אני מתעסקת, זה מעשיר אותי כבן אדם ובכלל זו העשרה לחיים, כשאתה מתעסק במשהו בעסק אתה חייב לדעת את החוקים והכללים".

עד כמה זה טוב?
מאיה: "בדיעבד אין לי געגועים למצב הקודם. העבודה יחד מאוד מפרה. אני נהנית שאני אדון לעצמי ויכולה להחליט מה יהיה סדר היום שלי. בימים שלא בא לי, אף אחד לא יושב לי על הראש".

ואיך זה עובד עם חמישה ילדים?
מאיה: "כמו הדוסים, אחד עוזר לשני וזה עובד. הכל מתחיל בחינוך מהבית, אתה לא מצפה מהם שיעשו אלא מחנך אותם לזה, מסביר והם מבינים. כשמעריכים אותם ומפרגנים להם אתה מקבל בחזרה, כשאתה בא לילד בגישה של אתה חייב לי זה לא עובד. חשוב לדבר איתם בגובה העיניים".

טיפים לזוגיות בריאה?
מאיה: "להקשיב, להכיל, להיות אחד בשביל השני, לא לשפוט. גם אם יש טעויות בדרך ויש כאלו וגם בהצלחות. תמיד צריך לדעת לקחת את הדברים בפרופורציות".
מנחם: "אין כאן סוד, זו דרך. צריך לדעת לעבוד נכון בדיוק כמו במשפחה גם בעבודה המשותפת. חשוב שלאורך הדרך תהייה הבנה ושותפות, זו דרך שמביאה להצלחה. אין אצלנו כמעט חיכוכים וזה היופי. כשנותנים כבוד ויודעים לבקש סליחה ולהודות בטעויות כשיש זה חשוב".

כל זוג יכול?
מאיה: "זה מאוד תלוי בבן אדם שלצידך ומאוד תלוי בחיבור שלכם. יש זוגות שלא מסוגלים. תכלס עד שלא מנסים אי אפשר לדעת".

הכי אוהבת בו?
"ווי יש הרבה דברים. אני גם כל הזמן מגלה עליו עוד ועוד כי הבן אדם משתנה. אוהבת את האבא שהוא, איך שהוא מגדל, מחנך ונמצא תמיד בשביל הילדים למרות העבודה סביב השעון".

מה אתה הכי אוהב בה?
מנחם: "השאלה היא לא מה אני אוהב אלא מה לא אוהב בה ואין דבר כזה, כי אם היה לא הייתי איתה. אם יש סיר שיש לו מכסה מדוייק איך יכול להיות שהם לא יתאימו?".

מה מאחלים לזוגיות שלכם?
מאיה: "להמשיך להזדקן ביחד".
מנחם: "מאחל לעצמנו עוד ועוד ילדים. מעבר לזה לא חסר כלום".
 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש