פורים העצוב שלהם

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 17/2/2021 18:41 ● ערב ערב 3006
דווקא לפני החג הכי שמח וצבעוני בשנה, נשארות חנויות הצעצועים סגורות ● מחנויות עמוסות בילדים נלהבים ומתרגשים שבוחרים את התחפושת שתעשה להם את החג, בימי הקורונה, הקניות מתבצעות מרחוק ● הלקוחות שלא מוותרים על אווירת החג אצל הילדים נאלצו עד היום להסתפק בתמונות באתרים או בצילומי תחפושות שנשלחים אליהם בווצאפ ● בעלי החנויות מדברים על ירידה של עשרות אחוזים במכירות, והם רק יכולים לקוות שביום ראשון' אולי, יאפשרו להם לפתוח את העסקים, ואז בניגוד לחגי פורים הרגילים את עיקר הקניות לחג הם ירשמו דווקא בשבוע האחרון שלפני החג
פורים העצוב שלהם
תגיות:

אין חג משמח יותר וצבעוני מחג פורים. או אז, מפנות חנויות הצעצועים מקום מרכזי לטובת התחפושות ושאר האביזרים שתופסים מקום של כבוד. חודש וחצי לפני החג כבר מורגשת התכונה בחנויות כשלכולם ברור שלא מחכים לרגע האחרון כדי למצוא את התחפושת הרצויה במידה המתאימה. ואם דווקא בשבוע שלפני החג יורדת העבודה בחנויות שלוקחות הרבה אוויר רגע אחרי הבום הגדול של פורים, הרי שבימי קורונה כמו בימי הקורונה, אין משהו עצוב יותר מאשר לראות את חנויות הצעצועים סגורות. אז נכון, בפועל אפשר להזמין תחפושות במשלוח, או לבוא לאסוף 'טייק אווי' את המשלוחים, אבל היי, מה על השמחה והצבעוניות בחג הכי עליז של השנה?

 

"נעשינו ספצים בצילומי וואצאפ"


מי לא מכיר את אוהל התחפושות הענק של כפר השעשועים במרכז ביג? מי לא מכיר את החנות שחצי ממנה לובש חג לקראת פורים? ואם בפורים שעבר עוד הספיקו כאן למכור את התחפושות לפני שכל ילד בן שנה למד לומר את המילה 'סגר', הרי שהשנה, למרות התקוות כי עד פורים בתי העסק יפתחו, חווים בעלי חנויות הצעצועים מכה נוספת בשנה הכלכלית הקשה ביותר שידעו, כשגם בשבועות הקריטיים שלפני חג פורים נאלצו כולם להיות סגורים ועבדו ממרחק בלבד. "בגלל המצב בחרנו השנה לא לקנות הרבה תחפושות חדשות", מודה השבוע אלה נוטס, זכיינית הכפר. "כדי לאפשר בכל זאת מגוון תחפושות ללקוחותינו, חברנו לאתר 'קליבר' בשיתוף פעולה עם חברת 'רובי' האמריקאית שמביאה תחפושות ברמה גבוהה. כך שניתן להזמין מהמבחר הגדול, לכתוב 'כפר אילת' והתחפושת תגיע במשלוח חינמי עד הבית", היא מבטיחה. מעבר לזה תמצאו בחנות מגוון תחפושות ואביזרים לחג, אם בכל זאת תחפצו בימים הקרובים לחתום על משלוחים או לבוא לקחת בעצמכם, אבל השוס הגדול היום היא העובדה שביום ראשון הקרוב, אם לא יהיו שינויים של הרגע האחרון, המשק כולו יפתח וחנויות הצעצועים יקבלו את האוויר לנשימה שכל כך קיוו לו רגע לפני החג. אז אולי לא יהיו כאן העומסים הרגילים של פורים כי עדיין יחולו על החנויות מגבלות התו הסגול, אבל היי, גם 35 קונים בחנות זה הרבה יותר ממה שאפשר היה לקוות לו בשבועות האחרונים. ואם בכל פורים עיקר הקניות מבוצעות כבר כמה שבועות לפני החג, כי מי לוקח סיכונים ומחכה לרגע האחרון, הרי שעכשיו מקווים בחנויות הצעצועים שהציבור המבולבל, שלא ידע אם יהיה צורך בתחפושות או לא, ינצל דווקא את השבוע האחרון שלפני החג כדי למהר ולרכוש תחפושות. "נכון להיום אנחנו חותמים על ירידה של כ- 80 אחוז במכירות לפני חג פורים לעומת השנה שעברה", מציינת אלה שהוציאה את כל עובדי החנות לחל"ת, למעט שני עובדים. "למרות שיש מי שאומר שקשה להחזיר עובדים מחל"ת, אצלנו המצב הפוך והעובדים רק לחכים לחזור לעבודה כי כמה זמן אפשר לשבת בבית?".

 

אוהל התחפושות המסורתי של כפר השעשועים יחכה לימים יפים יותר


למרות שלא היה ברור אם יהיו לימודים עד פורים הורים קנו תחפושות?
"כן. הורים רבים רצו שגם אם לא יהיו לימודים הילדים לא יפספסו את תחושת החג המיוחדת ורכשו תחפושות אף על פי ולמרות הכל. משפחות רבות הלכו על צילומי משפחה פורימיים ועכשיו, משהתברר שהלימודים חוזרים, כמובן שיש עוד יותר ביקוש לתחפושות". 

איך עבדתם עד היום?
"זה הזוי. אם למסעדות מותר לעשות 'טייק אווי' ולקבל כסף מהלקוח במקום, לא ברור לי למה אצלנו זה לא יכול לקרות. קיבלנו כבר שתי אזהרות. אז למרות שבמסעדות זה מותר, אצלנו מי שרוצה יכול להזמין טלפונית בלבד, לשלם ורק להגיע לאסוף במרחק מה מהחנות. למה? ככה. אנשים כועסים עלינו שאנחנו לא פותחים להם את הדלת ולפחות מדברים איתם אבל מה אנחנו יכולים לעשות? לקבל דו"ח של 10 אלף ש"ח יכול להיות לא נעים במיוחד. אז מסתדרים. או שעושים הזמנות דרך אתר קליבר ומקבלים הביתה, או שמתקשרים אלינו לחנות, רוכשים, מגיעים לאסוף או מבקשים משלוח. אנחנו משתמשים הרבה בצילומים בוואצאפ כדי להראות ללקוחות מה יש ומנסים להתאים את המידות. בכל מקרה שיש בעייה עם מידה, תוך יומיים אפשר להחליף".

למרות הכל מה פופולארי השנה?
"אצל הבנים כמו בדרך כלל אלו גיבורי העל ואצל הבנות הנסיכות למיניהן. שושי זוהר הוציאה השנה תחפושות מיוחדות של מד"א, חשבנו שאולי לאור המצב יהיה לזה ביקוש כמו גם לתחפושות הרופאים והרופאות אבל מסתבר שאת המציאות הילדים מעדיפים להשאיר מחוץ לפורים ומעדיפים כמו תמיד את המותגים. חוץ מזה כמובן נמכרים אביזרים, ספריים, איפור וצבעים היפואלרגנים שתפסו השנה חזק".

מה הלאה? "די שיגמר כבר. אבל לצערי אני לא צופה שזה יקרה כל כך מהר. אני מאמינה שנשאר עוד לא מעט זמן עם כל הריחוק החברתי הזה והמסכות, דברים שנאלץ ללמוד לחיות איתם גם הלאה".

ומה על הכלכלה?
"לדעתי היה צריך להחזיר כבר את הכלכלה לפעילות נורמלית תחת מגבלות".

 

המשלוחים חוגגים


בחנות הצעצועים עידן 2000 במרכז העיר החנות אמנם סגורה, אבל המשלוחים עובדים שעות נוספות. זו גם הסיבה שקובי חזיזה, זכיין החנות, לא מיהר להוציא לחל"ת את הצוות שעובד בימים אלו קשה לספק תחפושות לבתי הלקוחות, כי אם אי אפשר להגיע לחנות, מי אמר שהתחפושות והאביזרים לא יכולים להגיע ללקוחות?


ואף על פי כן מבהיר חזיזה: "זה פורים עצוב. אין כניסה של לקוחות לחנות והכל נראה אחרת מפורים רגיל. אם חודש וחצי לפני החג החגיגה כאן בעיצומה ואלפי לקוחות מגיעים, מחפשים, בוחרים ומודדים, בחג שהוא הכי שמח וצבעוני בשנה, הרי שהשנה עצוב כאן וכל המכירות מתקיימות רק מרחוק באינטרנט ובוואצאפ. בהתחלה תהינו איזה פורים זה יהיה, אם בכלל שווה להביא תחפושות, כי תחפושת היא מוצר עונתי, ממש כמו חלב, פג תוקף, כי כעיקרון מה שלא נמכר, לא שווה, אז עשיתי סקר שוק אצל הורים והבנתי שלמרות שלא היה ברור אם יהיה סגר בחג או לא, ההורים רצו תחפושות לילדים כדי שלא יפספסו את אווירת החג. 
אז הלכתי על זה. לקחתי סיכון מחושב והבאתי לא מעט סחורה. בינתיים אמנם קצב המכירות לא מעודד אבל קונים. במקום מאות תחפושות ביום אנחנו מוכרים עשרות תחפושות ביום אבל התקווה היא שאם באמת יפתחו את העסקים ביום ראשון המכירות יעלו דרסטית. אם בכל פורים עיקר הקניות מתבצעות כמה שבועות לפני החג ובשבוע האחרון יורד הלחץ, אני יכול רק לקוות שחוקי המשחק השנה ישתנו ועיקר הלחץ יירשם כאן בשבוע הבא והאחרון לפני החג".

 

חיים משבוע לשבוע ולמרות זאת כבר מתכוננים לעונת הקיץ. עידן 2000

 

ירידה של 60% במכירות


קובי מדבר על ירידה של כ- 60 אחוז במכירות לעומת פורים אשתקד ומבהיר: "יש לנו אתר אינטרנט עידן 2000' באילת עליו עבדנו קשה. העלנו בו את כל התחפושות האפשריות, מידות, אביזרים משלימים ועד היום הפננו לשם את כל הלקוחות, שיבחרו ויזמינו ובעת הצורך הם מתקשרים ואנחנו עוזרים עם בחירת המידות. מי שלא מסתדר עם האתר מתקשר ישירות אלינו ואם צריך אנחנו שולחים תמונות בוואצאפ ועוזרים עם המידות. לבחור תחפושות זה הרבה יותר מורכב מאשר להזמין צעצועים מרחוק כי יש כאן עניין של מידות והתאמה. לא תמיד התחפושת נראית עלייך כמו שהיא נראית בקטלוג, אבל אנחנו באים ב-100 אחוז לקראת הלקוחות ואם יש צורך מגיע שליח עד לבית ומחליף".

האמנת אי פעם שככה יראה פורים?
קובי מחייך בעצב: "מי יכל לדמיין סיטואציה כזו בכלל? בפורים שעבר היינו בטוחים שזה אף פעם לא יקרה שוב. בשנה שעברה עוד הספקנו למכור תחפושות והיינו בטוחים שהשנה לא נזכור את המצב ההוא בכלל והנה אנחנו עדיין כאן".

מה פופולרי אצלכם השנה?
"יש כמובן את התחפושות הקלאסיות הנדרשות- גיבורי העל אצל הבנים ויש תחפושות חדשות של לגו ואמונגס. אצל הבנות כמובן זה עדיין החד קרן, נועה קירל, העולם ממשיך לעבוד. אמנם שונה אבל חייבים להתגלגל ולהמשיך להתקיים".

מה יקרה בפורים הבא?
"נקווה שהחיסונים יעבדו ויותר לא נהיה במקום הזה, בינתיים בשנה הזו אין לנו תכניות ארוכות טווח, חיים משבוע לשבוע ולמרות זאת כבר מתכוננים לעונת הקיץ. בסגר הראשון היו מכירות מטורפות של בריכות ברמה שלא נשאר גרגר בארץ ובעולם בכלל, עד היום החברות מנסות להשלים פערים. גם השנה כבר מדברי םעל חוסרים ועליה במחירים כי הביקוש היה ומן הסתם יהיה עצום. תחשבי על זה שכל המחסנים באירופה ובסין התרוקנו בקיץ האחרון".

הוצאתם עובדים לחל"ת?
"לא רק שלא הוצאנו אלא שבגלל כל המשלוחים אני מחפש עובדים. המשלוחים וצורת העבודה הנוכחית מצריכים מאיתנו עוד יותר עובדים כי חשוב לנו להגיע לכל לקוח ולתת את מקסימום השירות גם אם זה אומר לשלוח צילומים בוואצאפ הפרטי".

מה אתם מאחלים לעצמכם?
"שיפתחו ביום ראשון הקרוב בלי שינויים ושנצליח לעבוד כמו שאנחנו רגילים בכמה ימים שנשארו עד לפורים. אנחנו לא רוצים חודש וחצי של עבודה, גם על שבוע טוב נאמר תודה".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש