אילת מובילה את מפת הפשיעה

מאת: רותם נועם ● צילום: דוברות המשטרה ● 19/6/2020 19:44 ● ערב ערב 2971
כמדי שנה ממשיכה אילת להוביל את רמת הפשיעה בישראל ● עם זאת כוללים נתוני העיר את התיירים הרבים הפוקדים אותה ומהווים כ-40% מסך הפשיעה בה ● מה שהופך את האתגר שבניהול מרחב אילת המתמודד עם כ-9,000 תיקים בשנה, למורכב במיוחד
אילת מובילה את מפת הפשיעה
"אחר כך אתה צריך להתחנן בפני מקומות אחרים ולאתר את האנשים". נצ"מ מור

אילת ממשיכה להוביל בשיעור עבירות המין, הרכו ש והמוסר הגבוה ביותר ביחס לאוכלוסייתה, כך עולה מנתונים לשנת 2019, שפרסמה המשטרה בעקבות בקשה לפי חוק חופש המידע שהגיש אתר YNET. 
משטרת ישראל מסווגת  את סוגי העבירות לקבוצות סטטיסטיות הכוללות עבירות כנגד אדם (הריגה ורצח), רכוש, עבירות נגד הגוף (תקיפה), מין ומוסר (זנות וסמים), מרמה, סדר ציבורי, ביטחון וכן עבירות מינהליות, כלכליות וכאלה הנגזרות מהעדר או חריגה מרישוי. חומרת העבירות בכל סיווג אינה זהה ועל כן יש להתייחס לסוגי העבירות בכל יישוב.  הנתונים הנם עבור ישובים בהם מתגוררים לפחות 10,000 תושבים והם נערכו על פי נתוני הלמ"ס מ-2017. 

 

ולמרות הכל ירידה בכמות הפשיעה בעיר


באילת היו ב-2019 הכי הרבה עבירות לאלף נפש (36), ומיד אחריה התייצבו תל אביב (33), ובאר שבע (31). עם זאת, יש לציין, כי בעוד שבאילת ובתל אביב חלה ירידה משמעותית ב-2019 ביחס לשנים האחרונות, חלה בבאר שבע חלה עלייה בתחום זה. כן חשוב לציין כי אוכלוסיית תושבי אילת, המונה כ-50,000 איש, קטנה יחסית לכמות האנשים השוהים בה מדי יום, זאת בשל היותה עיר תיירות, נתון לו השפעה על שיעור העבירות לנפש בעיר. מסיבה זו מובילה אילת מדי שנה גם בנתוני כמות הפסולת המיוחסת לכל תושב, בהשוואה ארצית. 
עוד עולה מהנתונים כי באילת דווחו ב-2019 אף הכי הרבה עבירות מין לאלף נפש (2.39), ואחריה ניצבו באר שבע (1.75), טבריה (1.73) בית שאן (1.56) דימונה (1.44) וקריית שמונה (1.39), כאשר בכל היישובים הללו חלה עלייה בעבירות מסוג זה בשנים האחרונות. בתל אביב, נרשמו 1.36 עבירות לאלף נפש בלבד, ובה נרשמה ירידה בכמות העבירות.
עם זאת בעבירות הרצח וההריגה (לרבות ניסיון) מובילים כמדי שנה הישובים הערביים. כך מובילים סיווג זה כפר קרע (0.39 עבירות לאלף נפש), טירה (0.35) וטמרה (0.33). יש לציין כי בעשרות יישובים בישראל עבירות מסוג זה כלל לא דווחו במהלך 2019.


 
תיק שלא נסגר תוך 3 ימים הופך בעייתי


עם זאת מובילה אילת עם 24.29 עבירות "נגד גוף" לאלף נפש, וג'סר א-זרקא עם 24.14. עוד מככבות גבוה ברשימה: ערערה שבנגב, נוף הגליל, שדרות, דימונה, כפר מנדא, טורעאן, קריית גת וטבריה. הערים עם הכי מעט עבירות מסוג זה לנפש היו שוהם, מודיעין עילית ובמועצות האזוריות הגליל התחתון ועמק יזרעאל.
גם בכל הנוגע לעבירות מוסר, הכוללות בין היתר, שידול לזנות וגם גידול וייצור סמים, מובילה אילת את הרשימה (13.16 לאלף נפש), אף שמאז 2014 נרשמה ירידה משמעותית בעבירות תחת סיווג זה בעיר.
אחרי אילת ברשימה: נוף הגליל (10.51), ג'סר א-זרקא (9.21) והמועצה האזורית גליל עליון (9.11). בתל אביב דווחו 7.11 עבירות מסוג זה לאלף נפש ב-2019, ונרשמה עלייה יחסית לשנים קודמות. בשוהם, מעלה עירון וגבעת זאב דווחו הכי מעט עבירות מסוג זה ב-2019.
בחודש אפריל השנה אמר נצ"מ קובי מור, שמונה לתפקיד מפקד מרחב אילת במשטרת ישראל בחודש נובמבר 2019, בישיבת מועצת העירייה בה הציג עצמו את נתוני הפשיעה הפלילית בעיר אילת, כי: "האתגר הפלילי הוא אתגר ענק. בעיר אילת נפתחים בין 8,000 ל-9,000 תיקים בשנה, כשלנוכחות של תושבי חוץ יש 40%. זה דרמטי. אין נתון כזה בארץ. בחודשים יולי אוגוסט – 50%, זאת אומרת שתיק שנפתח במרחב אילת ולא נסגר, ולא מטופל בתוך שלושה ימים עד לשבוע, שבן אדם מגיע לנופש, אחר כך אתה צריך להתחנן בפני מקומות אחרים ולאתר את האנשים וכו'. זה אתגר ענק ליחידה הזאת".

במשטרת ישראל התייחסו לנתונים ומסרו: "בזכות פעילות המשטרה ומאבקה המתמשך נגד הפשיעה על כל גווניה, שיעור הפשיעה בישראל בשנה החולפת הוא הנמוך ביותר מזה עשרות שנים - עובדה שמוכיחה יותר מכל את הישגי המשטרה במאמציה למניעת פשיעה וחיזוק נורמות הציות לחוק, לצד פעולות אכיפה אפקטיביות הכוללות עשרות אלפי מעצרים וכתבי אישום שהוגשו. הירידה בפשיעה בשנים האחרונות בכלל ובשנה החולפת בפרט, הינה רוחבית וניכרת כמעט בכל אחד מתחומי הפשיעה השונים, בראש ובראשונה בזכות פעילות המשטרה על מגוון יחידותיה במישור הגלוי והסמוי, תוך אכיפה נחושה ובלתי מתפשרת נגד מחוללי הפשיעה. לצד האמור, תהליכים רבים ומשמעותיים שבוצעו בשנים האחרונות ע״י המשטרה לחיזוק, הנגשה ושיפור שירותי המשטרה בקרב מגזרים שונים בחברה הישראלית, הובילו לכך שאזרחים רבים יותר מיישובים אלו מדווחים למשטרה על אירועי פשיעה בידיעה שאלו ייבדקו ויטופלו במקצועיות".
 


  חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש