מעשה ב–14 שינשינים

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 15/1/2021 13:44 ● ערב ערב 3000
אם תיהתם מי זה הצעיר שצמוד בצורה מעוררת הערכה לכתה של הבן שלכם או שמא לא הבנתם מי זו הצעירה שעוזרת לבת שלכם בהכנת שיעורי בית, מוציאה אותה במהלך יום הלימודים למפגשים פרטנים מעצימים ואולי גם נתקלתם בהם בשעות הצהריים בפעילות התנדבותית כזו או אחרת ● הגיע הזמן שתדעו - נעים להכיר, קבוצת השינ''שינים (שנת שירות) הגדולה בעיר (סך הכל 14 חבר'ה), שמגיעים מערי פריפריה בארץ, רגע אחרי שאמרו יפה שלום ללימודים ולבגרויות, דוחים את השירות הצבאי שלהם בשנה והכל כדי לתרום מזמנם וממרצם (ויש להם הרבה מרץ) לטובת התנדבות בקהילה האילתית
מעשה ב–14 שינשינים
לא רק שאין ירידה בכמות הצעירים שמתנדבים , השנה נרשמה עלייה של כמעט 100 אחוז

מה גורם לצעירים, רגע אחרי שאמרו יפה שלום לבית הספר ולבגרויות, להחליט שהם מוכנים לדחות את השירות הצבאי שלהם בשנה ולתרום שנה שלמה מהחיים לטובת עשייה? אם תשאלו את 14 השינשינים (שנת שירות) של עמותת 'מרכז מעשה' הארצית, הפועלת בתמיכת משרד החינוך וקרן רש"י בעיקר בישובי פריפריה בארץ, הם יסבירו לכם שזו חוויה של פעם בחיים. כמו שהסבירה לנו השבוע יסמין שומרון, כולה בת 18 וכבר אמרה לבית אמא ואבא שלום, ארזה את הפקלאות והדרימה לטובת הגשמה עצמית. אמנם במקרה שלה היא מגיעה ממצפה רמון כך שהיא נחשבת לקל"בית (קרובה לבית), אבל היי, כמותה יש צעירים מתנדבים מכל רחבי הארץ. "הרבה פעמים אני בעצמי נפעמת ממה שעובר עלי במסגרת העשייה הזו", היא מספרת השבוע, "ושואלת את עצמי מי אני בעצם שאייעץ לצעירים שהם כמעט בני גילי, אבל דווקא כשאני תחת הכובע הזה ועברנו הכשרות בתחום הבנתי שלא צריך להיות אשת מקצוע מקצועית כדי להיות אוזן קשבת לבן נוער שצריך את התמיכה, ההכלה והפרגון. לפעמים זה כל מה שצריך כדי לגרום לצעיר זריקה עידוד קדימה".

 

''רגעים קטנים שעוברים עליך כמו צעירה שיוצאת מולך מהארון בפעם הראשונה, זה מדהים''. יסמין שומרון

 

המתכון המנצח- ים, שמש והתנדבות


קבוצת השינ"שינים של עמותת 'מרכז מעשה' נחשבת לגדולה ביותר באילת ומציגה בגאווה שתי קומונות של צעירים לפני צבא. האחת קומונת נוער הכוללת שישה שינ"שינים, שנותנים מענה לבני נוער בחטיבות הביניים ולנוער בסיכון בתיכונים ברנקו וייס, אורים, רבין ובגין, והשניה- קומונת הילדים שמונה 8 שינ"שינים שפועלים בארבעה בתי ספר יסודיים בעיר: הרי אילת, עציון גבר, יעלים ואלמוג. "מדובר בחבר'ה צעירים שפשוט מגיעים כדי לתת מעצמם בכל הנדרש", מסבירה אורטל אסוס, רכזת פעילות השינ"שינים של עמותת 'מרכז מעשה' באילת, שהופכת מרגע הגעתם לעיר לאמא, ליועצת, לחברה ולמלווה הבלתי מעורערת של הצעירים עבור מרביתם זו היציאה הראשונה מהבית רחוק מהסירים של אמא והמיטה החמה והמפנקת. "הצעירים האלו עושים קאט לחיים שלהם לטובת העשייה וההתנדבות. במסגרת הזו הם מקבלים כלים לחיים, רוכשים ידע וביטחון עצמי ולא מחפשים הרבה מעבר לעשייה. עמותת 'מרכז מעשה' פועלת בכל הארץ, כשבאילת יש לה את הנוכחות הגדולה ביותר עם שתי קומונות מתוך 16 הפועלות בארץ". היא עצמה אמא לשלושה ילדים, שמתקשה להגדיר את העשייה שלה במסגרת הפרויקט לעבודה, שכן בכל רגע נתון היא שם בשביל 'הילדים החדשים' שלה שהגיעו לעיר. אחרי שנים של עשייה חינוכית היא הרימה את הכפפה וזו השנה השנייה שהיא משמשת בתפקידה הנוכחי. "מהזוית הזו שלי אני יכולה לומר היום בפה מלא שאני מאוד מעריצה את העיר. יש בה נתינה מטורפת הן מצד האוכלוסיה שעוטפת את הצעירים שלנו ועוזרת בכל הנדרש והן מצד העירייה שמחבקת אותם ונותנת יד לכל יוזמה". 

עד כמה בני נוער צעירים מוכנים בימים טרופים אלו של קורונה לוותר על שנה מחייהם לטובת התנדבות כזו בקהילה?
אורטל: "לא רק שאין ירידה בכמות הצעירים שמתנדבים למשימה אלא שהשנה נרשמה עלייה משמעותית של כמעט 100 אחוז. יתכן שבשנה המורכבת הזו הצעירים לא חוו מספיק עשייה ולכן הם מחפשים להשלים את החסר. ואני מדברת על כמות של כ – 600 צעירים מכל הארץ שהגישו מועמדות לעומת כ – 300 צעירים בשנה הקודמת וזה אומר הרבה".

עד כמה אילת קוסמת לצעירים האלו?
אורטל מחייכת: "אין ספק שאילת קוסמת לצעירים. השילוב של הים, השמש והעשייה. הריחוק מהארץ לא מלחיץ אותם, נהפוך הוא, הצעירים רוצים להיות משובצים כמה שיותר רחוק מהבית. מנגד, הריחוק לגמרי מלחיץ את ההורים שהיו מעדיפים לראות את הילדים משובצים באזורים קרובים לבית".

אילתים משובצים גם הם בתוכנית הזו?
"הקטע של ההתנדבות אצל הצעירים באילת מתחיל במסגרת המחוייבות האישית בבתי הספר. מפתיע לגלות אבל פחות צעירים אילתים מבקשים להתנדב רחוק מהבית. יש אחוז התנדבות גדול בקרב הצעירים בעיר, מרביתם מעדיפים להתנדב בקהילה המקומית".

 

 

האח הגדול שלהם


אם תהיתם מה עושים השינ"שינים של 'מרכז מעשה' במסגרת היום יום, כדאי שתדעו שהעשייה שלהם מתחילה בבתי הספר כבר בשעות הבוקר המוקדמות וממשיכה בצהריים ואחר הצהריים במסגרות שונות. "הם עסוקים מעל הראש", מסבירה אורטל ומבהירה שאם היה חשש שבימים אלו של קורונה וסגרים, כשבתי הספר סגורים, החבר'ה ישבו בבתים חסרי מעש, ההיפך הוא הנכון. "הם מיד מוצאים התנדבויות חילופיות כמו למשל אצל חיים זהבי ועושים הכל על מנת שלא לשבת לרגע בבית. בשגרה הם נכנסים בשעות הבוקר לבתי הספר לעבוד בעיקר על מעגלים חברתיים ורגשיים. אנחנו בונים יחד עם המערכת דרכי פעולה על פי צרכי בית הספר. הצעירים שלנו משובצים בבתי הספר ומגיעים בכל בוקר כחלק בלתי נפרד מהצוות. הם נכנסים לכתות קבועות בהם הם יכולים לעשות תגבורים לימודיים, מעגלים חברתיים, מוציאים ילדים מהכתה למפגשים פרטניים ועובדים איתם על חיזוקים אישיים ורגשיים. הם הופכים לחלק בלתי נפרד מהילדים בכתה שמרגישים שהם יכולים להיפתח אליהם ולהתייחס אליהם כאל אח או אחות גדולים. חברי קומונת הילדים ממשיכים אחרי שעות בית הספר למועדוניות הרווחה בעיר בהן הם פעילים מהשעה 13:30 ועד 19:00. הם עוזרים לילדים שאין להם לאן ללכת בשעות האלו בהכנת שיעורי הבית, עובדים איתם על העצמה ויכולים להגיע לכל אחד ואחת ממקום יותר פרטני והכי חשוב- הם בונים קשרים אישיים עם הילדים שכל כך צריכים את זה. חברי קומונת הנוער יוצאים אחרי בית הספר להפסקה קצרה וממשיכים להיות חלק ממסגרות הנוער השונות בעיר: מרכז נוער שכונתי, אפסטור, תוכנית 360 מעלות ובתי אור שלום".

כל אחד יכול?
"הרבה מהצעירים שלנו הם יוצאי תנועות נוער כך שעברו קורסי הדרכה, בלי קשר אנחנו מקבלים גם צעירים חסרי ניסיון ונותנים להם כלים להדרכה ואיך הופכים למדריכים. הם בונים הפסקות פעילות בבתי הספר כאלו שמגבשות, ועוסקים נטו בפעילויות העצמה אישית וקבוצתית".

איך הצעירים מתמודדים עם המציאות הלא פשוטה שהם נחשפים אליה?
"הם לחלוטין מקבלים כאן שיעור לחיים גם מול בני הנוער איתם הם עובדים וגם לחיים הפרטיים שלהם. החל מהרעיון שהם חיים לבד שמונה חבר'ה צעירים בבית אחד, מקבלים תקציב מזערי למחיה, כשאני מלווה אותם לאורך כל הדרך. זה הרבה מעבר לעוד עבודה. הם לגמרי נכנסים לי לחיים והופכים לחלק משגרת היום יום שלי. אחת לשבוע אנחנו מקיימים דינמיקה קבוצתית, אחת לחודש- מפגש אישי, כשהמטרה שבסוף השנה, הם יפרשו כנפיים. נכון שבדרך הם נתקלים לא פעם בקשיים, אבל הם מקבלים את הכלים להתמודד מולם".

מי הם הצעירים שבוחרים לתרום שנה מחייהם לטובת התנדבות?
"זה מאוד מגוון. מגיעים ציעירם שלא היה להם טוב בבית, כאלו שלא חוו הצלחות ואנחנו שמחים לקבל אותם כדי לאפשר להם את חוויית ההצלחה כאן. אנחנו דואגים לערבב את אלו שבאים מבתים טובים יותר ומבתים טובים פחות ומובילים אותם יחד להצלחות".

 

 

"לתרום באהבה"


כמחצית מחבריה לכתה של יסמין שומרון ממצפה רמון, עוסקים בנתינה. חלקם בדיוק כמותה דחו את שנת השירות הצבאית שלהם לטובת יציאה למקום אחר בארץ ותרומה לקהילה. היא עצמה שובצה במסגרת עמותת 'מרכז מעשה' באילת בקומונת הנוער והיא נהנית מכל רגע גם כשהיא מוצאת את עצמה מייעצת ומלווה חבר'ה צעירים בכתות י'ב שהם בני גילה ולפעמים אפילו גדולים ממנה בכמה חודשים. "לפעמים אני תוהה מי אני שאייעץ לצעירים שעוברים חיים קשים שאני לא מכירה אבל אז מזכירים לנו שאנחנו לא באנו להציל להם את החיים אלא להיות בשבילם, לעודד ולהיות עבורם אוזן קשבת שהם כל כך צריכים".
בשעות אחר הצהריים היא מסייעת במשפחתון 'אור שלום' של הרווחה ומבהירה: "זה הדבר הכי מדהים שיכול להיות. אני עובדת בבית עם 8 בנות בגילאי 8-18 שהן הבנות הכי מדהימות שהכרתי. כמעט כל יום אני איתן ונוצרו בינינו קשרים מיוחדים וחמים".


לא מבאס לדחות את הגיוס?
"הרבה אנשים שואלים אותי- מה את פראיירית? למה שתקדישי שנה מהחיים שלך להתנדבות? אבל כולךנו עושים את זה באמת באהבה כי ברור לנו עד כמה זה חשוב, בעיקר בפריפריות. אני מרגישה שאני מקבלת מהנתינה הזו המון. זה סיפוק מטורף. מעבר לכיף שיש בלגור עם חברים מחוץ לבית שנה שלמה וללמוד להסתדר לבד, אנחנו מתנדבים כאן עם נוער נהדר. יצא לי בתקופה הזו להכיר את העיר לעומק ואני מרגישה שאני מאוד תורמת. רגעים קטנים שעוברים עליך כמו צעירה שיושבת איתך ויוצאת מולך מהארון בפעם הראשונה, זה מדהים כי את מבינה שהתקרבת אליה כל כך ברמה שהיא מרגישה איתך הכי בטוחה להיפתח ולהעזר בך ואת כולה בת 18".

מה תיקחי איתך מהשנה הזו?
"אצא מהשנה הזו עם הרבה מטען ודברים שלמדתי על עצמי ועל החיים בכלל. אני עצמי עוברת בשנה הזו תהליך אישי מאוד חשוב ומרוויחה הרבה. חד משמעית אני ממליצה על החוויה הזו לכל צעיר וצעירה".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש