הפקיר פצועה על הכביש ולא יכנס למאסר

מאת: רותם נועם ● צילום: אילוסטרציה ● 31/7/2020 15:25 ● ערב ערב 2977
עונש קל יחסית לנהג שפגע שלא באשמתו בצעירה ליד כיכר ששת הימים באילת, אך הפקירה פצועה על הכביש ● בית המשפט: "לא הובאו כל ראיות לנזק נפשי שנגרם למתלוננת כתוצאה מעבירת ההפקרה. בעת ביצוע התאונה היו במקום אנשים נוספים שהזעיקו עזרה והמתלוננת לא נותרה לבדה. מעשי הנאשם בוצעו בין היתר על רקע גילו הצעיר, חוסר ניסיונו והחששות אשר תקפו אותו”
הפקיר פצועה על הכביש  ולא יכנס למאסר
ביהמ"ש פסק כי הפצועה לא נותרה לבדה ולא הוכח כי נגרם לה נזק נפשי

4 חודשי מאסר שיבוצעו בעבודות שירות במרכז יום לקשיש, מאסר על תנאי לתקופה של 8 חודשים, למשך שלוש שנים, פסילת רישיון על תנאי לשנתיים, למשך שלוש שנים, ופיצוי בגובה 15,000 שקל, זהו העונש שגזר השופט שי ברגר על אביאל סוויסה (23), שהורשע במסגרת הסדר טעון, בעבירה של הפקרה אחרי פגיעה ברכב. עם זאת ציין השופט כי סוויסה לא הורשע בגרימת התאונה עצמה, שנקבעה כבלתי נמנעת "בהתאם לקצב חציית המתלוננת, שחצתה את הכביש שלא במעבר חציה, והמהירות המותרת לאופנוע במקום התאונה". 
מכתב האישום עולה כי ב-17.6.16, בסמוך לשעה עשר בלילה, נהג סוויסה על קטנוע. משהגיע לרחוב ששת הימים תוך שהוא מתקרב לכיכר תנועה שלפניה מעבר חצייה, פגע במתלוננת בשוק ימין באמצעות חלקו השמאלי קדמי של הקטנוע, בעת שחצתה את הכביש מטרים ספורים ממעבר החצייה, יחד עם שלוש נערות נוספות, שהשלימו את החצייה, כשהמתלוננת הניחה כף רגלה השמאלית על המדרכה בעוד רגלה הימנית עומדת על הכביש בסמוך לשפת המדרכה.
כתוצאה מהתאונה, המתלוננת איבדה את הכרתה ונפלה על הכביש במקום, ואילו סוויסה, שהבחין בכך, המשיך בנהיגתו ועזב את המקום, מבלי שעצר והגיש לה עזרה. המתלוננת הובלה באמבולנס לטיפול רפואי בבית החולים "יוספטל, שם אובחנה כסובלת משבר בשוק ימין עם דפורמציה מרשימה. היא עברה סדציה בחדר ניתוח ואושפזה למשך שלושה ימים לצורך טיפולים שונים במחלקה האורתופדית. יום לאחר מכן, הרכיב סוויסה על הקטנוע חלקים חלופיים שנפלו וניזוקו כתוצאה מהפגיעה, ורק ביום 22.6.16 התייצב לחקירה לאחר שאותר הקטנוע.
בדבריו לעונש, הביע בפני בית המשפט צער חרטה עמוקה על ביצוע העבירות, ומסר כי לוקח אחריות על ביצוען. כמו כן, הנאשם שיתף את בית המשפט בכך שאין המדובר במעשים שאופייניים לו, וכי בשנה הראשונה לאחר המקרה סבל מחרדות בלילה ובכי בלתי פוסק. בנוסף, ביקש הנאשם מבית המשפט להימנע מהשתת עונש מאסר בפועל, לאור הפגיעה הצפויה לו כתוצאה מענישה מסוג זה.
בגזרו את העונש, התייחס השופט לכך "שנקבע כי מדובר בתאונה בלתי נמנעת וכי הנאשם לא אחראי לקרות התאונה ולא אחראי לגרימת החבלות שנגרמו למתלוננת ולא הובאו כל ראיות לנזק נפשי שנגרם לה כתוצאה מעבירת ההפקרה; לכך שבעת ביצוע התאונה היו במקום אנשים נוספים שהיה שהזעיקו עזרה עבור המתלוננת והיא לא נותרה פצועה לבדה; להתרשמותי כי מעשי הנאשם בוצעו בין היתר על רגע גילו הצעיר, חוסר ניסיונו והחששות אשר תקפו אותו, מנגד התייחס גם לכך שהנאשם ביצע בעבר עבירות תנועה. לאחר ששקל גם שיקולים אישיים ואת הערכת הסיכון הנמוכה של הנאשם, את גילו הצעיר, הבעת החרטה הכנה, גובה הפיצוי שישלם והנזק שעלול להיגרם לו מהשתת מאסר בפועל. השופט אף נמנע מלשלול את רשיונו של הנאשם והסתפק בשלילה מותנית לתקופה ארוכה לשנתיים, למשך שלוש שנים.


חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש