מי צריך שתי טיילות מקבילות?

מאת: איציק נועם ● 14/10/2020 17:16 ● ערב ערב 2987
עיריית אילת מתכננת בנייתה של טיילת שנייה, מקבילה לזו הקיימת כיום, ברוחב 3 מ', מבטון יצוק ● הטיילת ''תקרע'' את רצועות החוף הצפוני והדרומי - הצרות גם כך של אילת - במרחק שיגיע בנקודות מסוימות ל-5 מ' מקו המים ● יו''ר האופוזיציה, יניב חנו, דרש להעלות את הנושא לדיון במליאה ונענה, ומועצת העירייה התכנסה לדון בתכנית אתמול (ד') אחה''צ ● בעלי חוף ממן: ''גם בלי ידע בסיסי באדריכלות, יודע כל מתרחץ בים שאין שום תועלת בטיילת רחבה מבטון ש''תקועה מול הפנים'' ומסתירה את הנוף של הים. כיום, ניתן לשבת בכל נקודה בחוף וליהנות מהנוף המדהים של הים. ואולם, לנוכח הטיילת המוצעת בתכנית, המצב בעתיד יהיה כזה שרק חלק קטן מהמתרחצים, אשר יתמקמו בין הטיילת למים, יוכלו לראות את הים ללא הפרעות. כל יתר מבקרי החוף אשר יביטו לעבר הים יראו מולם תנועה של הולכי רגל, רוכבי אופניים ועגלות ילדים'' ● ברשות הטבע והגנים מבהירים: ''גישתנו באופן כללי היא להרחיק את התשתיות למרחק של 15 מטר לפחות מקו המים...הבקשה להזזת גדר בשטח השמורה לטובת התשתית הנדרשת נבחנת בימים אלה''
מי צריך שתי טיילות מקבילות?
השביל שבמחלוקת - בנקודות מסוימות יגיע למרחק של 5 מ' מקו המים הדמייה מייזליץ כסיף

אתמול (ד', 14.10) דנה מליאת המועצה בבקשתו של יו"ר האופוזיציה, יניב חנו, באחת התכניות המשמעותיות ביותר עבור העיר אילת - "תכנית האם" האסטרטגית לחופי אילת, המחולקת ל-11 מקטעים והכוללת בתוכה 100 אתרים ועסקים. התכנית שעלותה הכוללת מיליארד שקל, לא צפויה להסתיים לפני 2030. התכנית נחשפה עוד בינואר 2019, ומאז עברה מספר גלגולים ושינויים. אחד מהם – הכנסתה של טיילת בטון ברוחב 3 מטר במרחק שמגיע לעיתים ל-5 מ' בלבד מקו המים, הצליח להביא להרמה של יותר מגבה אחת, ולסערה בקרב חלק מבעלי החופים. 
ברשות הטבע והגנים הבהירו עם זאת השבוע כי : "נציגי רשות הטבע והגנים מוזמנים למליאות מסוג זה ומשתתפים לפי הצורך. רשות הטבע והגנים מברכת על התכנית מאחר ונדרשת הסדרה של רצועת החופים באילת כדי להבטיח רמת תשתיות ותחזוקה גבוהות, שמירה על ערכי הטבע הקיימים והגדרת שימושים".

 

 

תכנית במיליארד שקל


בחודש יולי השנה, אישרה וועדת המשנה לתכנון ובנייה בעירית אילת, את התכנית המפורטת שהכין משרד האדריכלים מייזליץ כסיף לטיילת אילת. המדובר בתכנית שהוגדרה כ"תכנית האם" שתאגד את 12 ק"מ של רצועת החוף של אילת לכדי תפיסה תכנונית קוהרנטית אחידה ושעלותה מוערכת בכמיליארד שקל. המימון אמור להגיע ממקורות מגוונים, בגלל השוני בין האזורים השונים שהיא כוללת: העירייה תממן פרויקטים ציבוריים, מע"צ את הכבישים, גורמים פרטיים את האזורים הפרטיים וכו'. כדי להשתלט על השטח העצום, חולק קו החוף של אילת ל-11 מתחמים, כאשר כל אחד מהם מסווג לפי זמינותו לפיתוח מידי או לא, ולפרויקטים ציבוריים ומיזמים פרטיים.
ככלל, זוכה התכנית הגרנדיוזית, שהליכי התכנון שלה מתקדמים באיטיות כבר למעלה מעשור, לרוח גבית, דווקא בעקבות הצורך לתקן את נזקי הסופה שפקדה את אילת במרץ השנה. שחרורם של עשרות מיליונים בתקציבים מיוחדים (תב"רים), לצד כספי ביטוח ותקציבים ייעודיים שהגיעו משרדי הממשלה, אפשרו לקדם את התכנית במספר נקודות בחופים הצפוניים ובעיקר בדרומיים, כחוף קצא"א וחוף המשאבות. ממש לאחרונה אישרה מועצת העירייה את מקטע המרינה והחופים הצמודים לה, בעלות של 11 מיליון שקל, וכן את החייאתו של מתחם הרפסודה הלבנה.

 

הדמיית החוף הצפוני - מייזליץ כסיף אדריכלים

 

חנו מבקש דיון במליאה


מה שהפתיע במיוחד, היתה העובדה ששני מקטעים מרכזיים מהתכנית, אושרו בוועדת המשנה לתכנון ובניה בעיריית אילת בחודש יולי האחרון, בישיבה שכללה שלושה אנשים בלבד – את סגן ראש העירייה סטס דינקין, אולג צ'רנמוריץ ואלי דהאן. עו"ד סימה נמיר ומנהלת אגף רישוי בעירייה אדר' אושר טובלי לא נכחו בדיון מחשש לניגוד עניינים. ליו"ר האופוזיציה יניב חנו הדבר נראה לא סביר והוא פנה בתחילת ספטמבר לראש העירייה, מאיר יצחק הלוי ומהנדס העירייה אסף אריכא, וביקש מהם להעלות את הנושא, בשל חשיבותו הרבה, לדיון במליאת הוועדה המקומית, קרי: מול כלל חברי המועצה. "אין זה סביר שתכנית כל כך חשובה, שלא לומר קריטית לעיר תאושר על ידי מספר מצומצם של חברי וועדה בלבד (כפי שהיה בוועדת המשנה). יש להציג את התכנית לכל חברי הוועדה...ולערוך דיון מקיף בפרטי התכנית", כתב. בעירייה נענו לבקשה ועל כן היא נדונה אתמול בישיבה. 

 

 

תכנית חשובה עבור אילת


חנו העלה מספר הסתייגויות לגבי התכנית, ובראשן כתב: "לא ברורות מה השלכות התכנית על איכות הסביבה, ובעניין זה הייתי מבקש לשמוע את עמדת היחידה לאיכות הסביבה". בכך מכוון חנו לסברה לפיה מבקשת התכנית לפגוע בסביבת החיים החופית לפחות בשתי נקודות סלעיות, המהוות בתי גידול רגישים, אותם רוצה העירייה להסיר לצורך הרחבת החוף. סברה אחרת מדברת על הקטנה של מספר מטרים משטח השמורה לטובת חופי הרחצה הצמודים לה מצפון. חנו הוסיף וציין כי: "ראוי שהוועדה תשמע את החברים המייעצים לוועדה אשר לא השתתפו וביניהם נציגי איכות הסביבה, משרד הבריאות, משרד התיירות, כיבוי אש ומשרד השיכון". כן דרש לברר האם התכנית עומדת בדרישות תכניות המתאר לשטח. 
אלא שגם חנו חושב כי התכנית טובה בכללה ובעיקר- דרושה לאילת וישנה חשיבות לקדמה, עם זאת, שינוי שנערך בתכנית בחודשים האחרונים הצליח לא רק להרים גבה אצל חנו, אלא גם להכעיס את בעלי החופים, שמתנגדים לכוונתה של העירייה ליצוק שביל טיילת חדש, ברוחב של 3 מ', שימוקם במרחק שינוע בין 5-15 מ' מקו המים, וייועד כשביל אופניים וכטיילת. השביל ימשך ברציפות ככל הניתן, הן לאורך החוף הצפוני, מחוף חנניה עד חוף קיסוסקי, ובחוף הדרומי, מחוף בן הרוש ועד מלון הריף. "יש לשנות את התכנית בנושא הצרת רצועת החוף באמצעות טיילת ברוחב של כ-2 מ'. הדבר פוגע ביכולת הנופשים ליהנות מרצועת החוף", כתב חנו, ופירט כי הוא מבקש לדעת האם התכנית עומדת בסתירה עם זכויות מחזיקים בחוף, ואם כן האם חושף הדבר את העירייה לתביעות משפטיות. חנו גם ביקש לברר האם עקב אישור התכנית, צפויה העירייה להיות חשופה "לתביעות בגין נזקים הנגרמים על ידי התכנית", בכך מכוון חנו לעובדה לפיה על מנת שלא תכוסה בחול, צריכה טיילת כזו להבנות בגובה מפני הים, ומאחר ולא צפוי להבנות לה מעקה בטיחות היא עלולה לגרור תביעות נזיקיות מאנשים שימעדו עליה. 

 

 

"תגביר את הדוחק והצפיפות"


מי ששופך אור על הסתייגות חלק מבעלי החופים הפרטיים, הוא מכתב שכתב בא כוחה של משפחת ממן, מחוף ממן, הממוקם במרכז החוף הצפוני של אילת, לראש העירייה ולחברי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעירייה. בעלי החוף טוענים כי בעבר הוצגה להם תכנית השיקום לחופי אילת, אשר נעשתה בתאום מולם, ואשר קיבלה את ברכתם, אלא שמאז בוצעו בתכנית שינויים, שפוגעים בהם באופן שעלול להמיט לדבריהם "מכת מוות ניצחת" על עסקם הוותיק. בין היתר הם מונים שם את הסרתה של סככה הצמודה למבנה, שהיא מקור משיכת הנופשים בחוף אל עסקם, ושלטענתם הוסדרה בהליכי גישור שקיבלו תוקף של פסק דין בין הצדדים. 
טענה נוספת מפרטת את הנזק העצום שעלול להיגרם לדעתה של משפחת ממן לחוף עצמו, באם יגרעו משטח החוף העומד לרשות השטחים הנדרשים לסלילתה של אות הטיילת בטון שתקרע למעשה את רצועת החוף הלא רחבה גם כך, של אילת, ותגרום לה נזק בלתי הפיך: "בכל הכבוד הראוי, גם בלי ידע בסיסי באדריכלות, יודע כל מתרחץ בים שאין לו שום תועלת בטיילת רחבה מבטון ש"תקועה מול הפנים" ומסתירה את הנוף של הים. כיום, ניתן לשבת בכל נקודה בחוף וליהנות מהנוף המדהים של הים. ואולם, לנוכח הטיילת המוצעת בתכנית, המצב בעתיד יהיה כזה שרק חלק קטן מהמתרחצים, אשר יתמקמו בין הטיילת למים, יוכלו לראות את הים ללא הפרעות. כל יתר מבקרי החוף אשר יביטו לעבר הים יראו מולם תנועה של הולכי רגל, רוכבי אופניים, עגלות ילדים וכיו"ב, אשר יסתירו להם את הנוף של הים. כמו כן בניית רצועת בטון באמצע החוף יוצרת מגוון של סיכונים בטיחותיים. כך למשל, קיומו של משטח מבטון קשיח במקום חול-ים, יוצר סיכון רב יותר במקרה של נפילות, החלקות וכד' . מדובר למעשה ביצירת שטח שפוגע בנוחיותם של משתמשי החוף...יודע כל תייר בעיר שבעורף החוף במרחק מטרים ספורים מקו החוף, ממילא קיימת טיילת ועל כן אין נחיצות בטיילת מקבילה, שחוצה את החוף לרצועות, שעלולה להגביר את הדוחק והצפיפות בחוף, שמקרבת את הולכי הרגל ליושבי החוף באופן שעלול להוות עבורם מטרד ואף פגיעה בפרטיות. מדובר בשינוי שלא רק שלא יגביר את המשיכה למקום אלא שהוא יקטין את כמות המתרחצים הקיימת. התכנית פוגעת באופן ממשי בציבור במקום לדאוג לרווחתו. בעלי החוף איציק ובנו דותן ממן, טוענים כי ראש העירייה מאיר יצחק הלוי, התחייב בפניהם באופן אישי מיד לאחר הסערה במרץ, כי ידאג להשבת החוף לקדמותו, לרבות הסככה שלהם. את היקף הנזקים שעלולים להיגרם להם במקרה ותאושר התכנית במתכונת בה אושרה בוועדה המקומית הם מעריכים במיליוני שקלים. 

מרשות הטבע והגנים התייחוסו לטענות והבהירו כי: "גישתנו באופן כללי היא להרחיק את התשתיות למרחק של 15 מטר לפחות מקו המים, כמובן בהתחשב באיזונים ובאילוצים הנדרשים. מניתוח התכנית לא מוערכת פגיעה בערכי טבע וככל שתהיה כזו נטפל בסוגיה באופן נקודתי. הבקשה להזזת גדר בשטח השמורה לטובת התשתית הנדרשת נבחנת בימים אלה”.

’ערב ערב' פנה לעיריית אילת וביקש את תגובתה לטענות, תגובת הדוברת: "בהמשך לבקשת חבר המועצה, הנושא ידון היום בישיבת המליאה".


רוצים להישאר מעודכנים 24/7 בכל מה שמעניין באילת? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ שלנו לחצו כאן

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת