אירוע עטיית מסכה בטיילת אילת התדרדר למעצר תוך שימוש בגז ולעונש מאסר

מאת: איציק נועם ● צילום: דוברות המשטרה ● 14/10/2020 18:16 ● ערב ערב 2987
3 חודשי מאסר בפועל נגזרו על אדם שסירב לעטות מסכה בשעה ששהה בטיילת של אילת, לאחר שאיים וירק על שוטר שניגש אליו ואף הוציא לידו ג'וינט ● האיש בעל עבר פלילי וכבר ריצה עונשי מאסר ואף נקנס מספר פעמים בשל אי עטית מסכה
“בעתות כאלה מצופה מכל אחד שישמע להנחיות ובוודאי שלא יפריע לשוטרים ויתקוף אותם

ביהמ"ש השלום באילת הרשיע השבוע גבר (27) שסירב לעטות מסכה בשעה ששהה בטיילת באילת, איים על שוטרים ומשנעצר והובא לתחנת המשטרה, ירק בפניו של אחד מהם. מגזר דינו עולה כי נגד הנאשם ניתנו כבר 6 דוחות מאז פרוץ משבר הקורונה, 5 מהם בגין אי עטית מסכה. כמו כן המדובר באדם בעל עבר פלילי שכבר ריצה ענשי מאסר עד לפני שש שנים. 

 

"לא לעצבן אותי אחי"


מכתב האישום עולה, כי במהלך חודש יולי, ניגשו שלושה שוטרים לנאשם, שהיה ביחד עם חבר, זאת מאחר ושניהם הלכו על הטיילת באילת כשהם אינם עוטים מסכות. השוטרים הציעו לשניים מסכות, אך בעוד שחברו של הנאשם עטה מיד את המסכה שקיבל, הטיח הנאשם באחד השוטרים: "מי אתה שאני אשים מסכה בחום הזה". בהמשך, סירב לעטות את המסכה בטענה כי הוא סובל מאסטמה. אז הוציא הנאשם מכיסו ג'וינט, וכשנשאל לגביו על ידי אחד מהשוטרים, קרע את הסיגריה והשיב לו: "כולה גראס, אם היית גבר הייתי נותן לך לעשן איתי", כשהתבקש להציג אישור רפואי על מחלתו השיב שאין לו ושאל את השוטר "אתה מסתלבט עלי?".  אז איים הנאשם על השוטרים ואמר להם: "לא לעצבן אותי אחי, לא לעצבן אותי, סבבה? לא לעצבן אותי אחי, אני אדם מאוד עצבני, אני פסיכיאטרי על כל הראש ואני אסתמטי אחי ואתה סתם עושה לי פה עכשיו. קח אותי לתחנה, טוב, גבר? קח אותי לתחנה.... אחי אל תדבר איתי, אני עצבני אחי, בסוף אני אוציא את העצבים עליכם ואשב מעצר".  מיד ובהמשך לאמור לעיל איים הנאשם על השוטרים בכך שאמר להם: "אתם לא יודעים עם מי הסתבכתם ואיפה נפלתם".  בהמשך למתואר לעיל, לאחר שהנאשם עוכב למרחב התחנה, איים הנאשם על השוטרים שיירק עליהם. מיד ובהמשך, בחדר המעוכבים, ירק הנאשם בפניו של אחד השוטרים. 

 

"האירוע התלהם על ידי שני הצדדים"


במהלך הטיעונים לעונש אמר ב"כ הנאשם: "האירוע התלהם על ידי שני הצדדים, בין היתר גם על ידי אמירות השוטרים...נשאלת השאלה האם בגין יריקה לעבר שוטר, האם זה התיק או זה המקום להורות על מעצרו או מאסרו של אדם למשך תקופה כה ארוכה, ואם בכלל להורות על מעצרו? אני לא רואה תיקים שבהם המדינה טוענת בכזו נחרצות גם כאשר מדובר במתלוננות או בתיקי אלימות עם חבלות, ובתיקים הרבה יותר חמורים מאלו. אני מבינה את ההד הציבורי, אבל עדיין בנסיבות הללו, אני אטען שבמכלול הנסיבות כאשר גם היחידה החוקרת וגם המאשימה לא פעלו על מנת לבחון גם את טענתו של הנאשם...בשלה העת להורות על שחרורו עוד היום. הנאשם הזה עצור כחודשיים ימים ומיום בגין עבירה שעם כל הכבוד אילולא הייתה לו איזה שהיא חלופה, אפילו ארעית, הוא היה משוחרר". המדינה טענה מנגד כי: "עד לרגעים אלה הנאשם לא התחרט על מעשיו, לא התנצל, לא הביע שום חרטה". הנאשם העיד: "השוטרים עשו לי פרובוקציות, התסיסו אותי...רק במטרה אחת, והיא להביא אותי לבית סוהר...לצערי הרב לא הצלחתי לעמוד בניסיון וירקתי על שוטר ואני מצטער על כך ומביע חרטה...לא ניסיתי לפגוע, אלא להעליב...השוטרים תקפו אותי בברוטליות ופצעו אותי בראשי ובסוף ריססו בגז פלפל בידיעתם שאני אסתמטי...הגשתי תלונה למח"ש". לגופו של עניין טען כי לא ידע כי כחולה אסטמה עליו לשאת אישור הפוטר אותו מעטית מסכה. כן שפך אור נוסף על מעשיו אותו ערב כשהודה: "כאשר החלה הקורונה להתפשט פירשתי את הקורונה כניסיון של הפיכה דיקטטורית  וניסיון לפגוע בזכויות היסוד במדינה דמוקרטית ולכן פעלתי ועשיתי הכל כדי להגן על הזכויות שלי ושל קרוביי".

 

"ידי השוטרים מלאות עבודה"


בגזרה את דינו, ציינה השופטת ליאורה אדלשטיין התרשמה כי הנאשם הנו: "אדם מוכשר ובעל עקרונות אך כנראה, לאור טיב העבירות בהן הורשע, בעל מוטת שליטה על כעסים שאינה ארוכה...חבל אפוא, נוכח טענת הנאשם כי הקים בינתיים עסק והחל להשתתף באורחות החיים של החברה הנורמטיבית, כי כשל שוב וחזר לעולם ממנו ניסה להימנע. חבל גם כי הנאשם לא עבר תהליך של טיפול שיכול היה לסייע לו לתעל את כעסיו", עוד הוסיפה השופטת: "בימים אלה מלאות ידיהם של שוטרי ישראל עבודה. בנוסף למשימות השיטור הרגילות – עליהם להתמודד עם אנשים שאינם עוטים מסיכה או מפרים את הוראות הסגר ומסכנים בכך את בריאות הציבור. העלייה בתחלואה של החדשים האחרונים מוכיחה את הקשר בין אי עטיית מסיכה ואי שמירה על ריחוק חברתי ובין הגידול המבהיל במספר החולים. בעתות כאלה מצופה מכל אחד בחברה שיעשה את חלקו וישמע לכל הפחות להנחיות ולחוק, בוודאי שלא יפריע לשוטרים ויתקוף אותם בעודם מנסים לאכוף את החוק. " השופטת ציינה כי לאור ריבוי הקנסות שקיבל בגין אי עטיית מסכה, לא סביר כי לא ידע שעליו להצטייד באישור רפואי בשל היותו חולה אסטמה. לאור כך, לא הסתפקה השופטת בימי מעצרו של הנאשם עד כה וגזרה עליו מאסר בפועל של שלושה חודשים, מאסר על תנאי לתקופה של 4 חודשים למשך שלוש שנים, פיצוי לשוטר עליו ירק בגובה 1,500 שקל, קנס בגובה 2,400 שקל, פסילת רישיון לתנאי למשך שנתיים, והתחייבות בגובה 2,000 שקל.


רוצים להישאר מעודכנים 24/7 בכל מה שמעניין באילת? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ שלנו לחצו כאן

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת  

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש