ביהמ''ש: העדר שילוט המעיד על שמורת טבע אינו מאפשר דיג במקום

מאת: איציק נועם ● 1/1/2021 11:02 ● ערב ערב 2998
ביהמ''ש השלום באילת הרשיע דייג שדג עם חכה בשמורת האלמוגים בחוף הדרומי ● ודחה את טענתו כי יש לזכותו בשל כך שהמקום נעדר שילוט האוסר על דיג ● ביהמ''ש: ''שילוט אינו חזות הכל ואינו יכול לגבור על חקירה מפורשת''
ביהמ''ש: העדר שילוט המעיד על  שמורת טבע אינו מאפשר דיג במקום
האזור בו נתפס הדייג בסמוך למסוף טאבה ● צילום: גוגל סטריט וויו

מפסק הדין עולה כי במהלך יולי אוגוסט 2017, נתפס הנאשם פעמיים, כשהוא עוסק בדיג באמצעות חכה וציוד דיג רב, בשטח שמורת האלמוגים באילת בסמוך למסוף מעבר הגבול בטאבה. באירוע השני נמצאו בחזקתו 9 דגים. מספר חודשים לאחר מכן בשיחה שערך עם פקח הרשות, הודיע לו כי בכוונתו לדוג במקום גם בעתיד. מי שהתריע בפני פקחי הרשות היה אזרח שהבחין בדיג הלא חוקי והעיד:  "אני מכיר שהאזור הוא שמורת טבע ואין שם דיג, וכשראיתי שמישהו דג שם הרגשתי שמחובתי לדווח בתור אזרח." גם באירוע השני היתה זו אזרחית שפנתה למוקד העירוני להתלונן על הדיג הלא חוקי. 

 

אילתי שדג 40 שנה


הנאשם, סיפר כי הוא דייג אילתי הנוהג לדוג מזה 40 שנה, בעיקר בימי שישי כשהיה לו זמן לדוג.   הודה כי דג במקום בשתי הזדמנויות בחודשים יולי אוגוסט 2017, ואף שתפס כמות נכבדת של דגים, אך לטענתו הדיג במקום מותר. מעדותו הראשית של הנאשם עלה, כי לאחר שעבר בחוף "האלמוגים", בו ראה שילוט מפורש האוסר על דיג, המשיך לחוף "המגדלור, ולאחר מכן, הגיע לחוף "הנסיכה", בו לא הוצב שילוט האוסר על דיג, אלא שילוט האוסר על חנייה והקמת אוהלים בלבד. משם המשיך הנאשם כקילומטר-קילומטר וחצי עד לחוף "הים הדרומי", נכנס דרך הכניסה ופנה דרומה לכיוון גבול טאבה כ-170 מטר, כשלכל אורך הדרך לא ראה שילוט האוסר על דיג, ושם החל לדוג.

 

העדר שילוט אינו תחליף לברור


בדחותו את הטענה הסתמך השופט שי ברגר על חוות דעתו של ד"ר אסף זבולוני לפיה: "כל דיג או שלייה של בעל חיים בשמורת טבע ימית מצמצמת את אוכלוסיית המין הנידוג ועלולה להפר את האיזון העדין שקיים במערכת האקולוגית ולג שלא נפגעו ישירות מהפעולה. בנוסף, פעולת הדיג עצמה עלולה לגרום לנזקים נוספים, כגון הסתבכות חוטי הדייג בשונית שעלולה להוביל לשבירת אלמוגים או לפגיעה בבעלי חיים נוספים בשונית. לאור האמור, נקבע בחוות הדעת כי: "פעולת הדייג בשמורת טבע מסכנת את השמורה ואת ערכי הטבע שבה ומאיימת על שונית האלמוגים, שעליה מנסים להגן ומשקיעים מאמצים רבים על מנת לשמרה". רום לתגובת שרשרת הפוגעת גם במינים". השופט דחה את טענת הנאשם לפיה יש לזכותו מאחר ובמקום לא הוצב שילוט האוסר על דיג. השוט הפנה לעדות ממה עלה כי עוברת אורח פנתה אליו והעירה לו על כי הדיג במקום אסור וכי במקום הוצב שילוט האוסר על פגיעה בערכי טבע. "לו רק היה הנאשם פונה לגורם מוסמך ובודק את הדברים כנדרש, היה מובהר לו מפורשות כי חל איסור ברור וחד משמעי לדוג במקום בו דג לצד איסורים נוספים, שכן מדובר בתחום השמורה הימית ובה הפגיעה בערכי טבע אסורה", נפסק. עוד הבהיר השופט כי סעיף 6 לתקנות הדיג הקובע כי: "מותר לדוג דגי חכה מחוץ לתחום של 200 מטר מקו שפל המים שבחוף שמורת האלמוגים", מתייחס לשטח הימי בלבד ולא לשטח החוף ממנו דג הנאשם. טרם נגזר דינו של הנאשם.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש