נכרת דקל הדום הנדיר בגן פרדקין

מאת: איציק נועם ● 15/1/2021 13:01 ● ערב ערב 3000
אחד מדקלי הדום הנדירים שנטעו בשנותיה הראשונות של העיר אילת כחלק מהגן הבוטני של העיר, נכרת השבוע ● ככל הנראה בשל רכב עירייה שנכנס לשטח הגן ופגע בו ● משרד החקלאות: “הנושא הועבר לבדיקה”
נכרת דקל הדום הנדיר בגן פרדקין
משניים נדירים נותר אחד ● צילום: גוגל סטריט ויו

תושבי אילת וותיקים נדהמו השבוע כאשר חלפו על פני גן פרדקין ברחוב חטיבת הנגב ולא מצאו שם את דקל הדום הוותיק, אחד משני דקלים שניטעו במקום בשנותיה הראשונות של העיר אילת במסגרת נטיעת הגן הבוטני שהשתרע משטח שדה התעופה המפונה ועד לבית נעמ"ת. המדובר בזן דקל נדיר ביותר שפרטים בודדים ממנו בלבד מצויים בישראל באזור אילת וחבל אילות. לדברי ניסים ביטון, מי ששימש בעברו כמנהל מחלקת גינון בעירייה, ומי שפרסם את דבר הכריתה המצערת ברשתות החברתיות, הכריתה בוצעה לאחר "שמשאית של העירייה שלא אמורה להכנס לגן נכנסה ופגעה בדקל באופן שלא הותיר ברירה אלא לכרות את מה שנותר ממנו", עם זאת בעירייה התעלמו מפנייתנו לתגובה ועל כן לא התקבל אימות לטענה.

הביולוג ד"ר יעקב דפני הסביר בעבר ל'ערב ערב' כיצד שימש בעבר שטח גן בנימין וגן פרדקין כ'גן בוטני'. לדבריו, הפרופסורים אלישבע ואברהם בויקו, זוג בוטנאים, ייבאו לאילת למעלה מ- 200 מיני צמחי מדבר שגודלו במקום. כיום נותרו נטועים בשטח התחתון של הגן, המוכר כגן בנימין,  עצי אשל, זקום מצרי ודקלי דום. בשטחו של גן פרדקין נותרו שני פרטים של דקל דום שאחד מהם כאמור נכרת השבוע. 

 

 גדם העץ שנכרת  ● צילום: ניסים ביטון

 

סכנת כריתה על עשרות עצים וותיקים


גם על עתידם של שאר העצים שבגן בנימין מרחפת סכנת עקירה לאחר שב'ערב ערב' נחשפה עוד בשנת 2011, תכנית החכירה שפרסמה רשות מקרקעי ישראל, למטרת הפיכת השטח למרכז מסחרי. שמוליק תגר, אחד מוותיקי העיר, נזעק כששמע על הכוונה לעקור את העצים הוותיקים: "אסור לבנות בשטח הזה", הוא אמר אז ל'ערב ערב' בכעס. "זה מדבר. עד שמגדלים עץ, חולפות שנים. יותר מדי מזלזלים באילת בעצים ולא משמרים אותם. לא כל דבר צריך להרוס". 
באוקטובר 2020, חשף ערב ערב' נספח סקר עצים מיוחד שהוכן עבור עיריית אילת לקראת העבודות המתבצעות בימים אלו בשדה המפונה במרכז העיר, על פיו, 53 מתוך כ-680 עצים הנטועים סביב השדה כיום, יכרתו, ביניהם עצים מוגנים מסוג זית, צאלון, אלביציה ואקליפטוס. שאר העצים יועתקו ממקומם למיקומים חדשים בתקווה כי יקלטו בהם, אף שלא אחת מסתיימת העתקת עצים במותם. רק ארבעה עצים בלבד הוגדרו לשימור. במשרד החקלאות אמרו בתגובה ל'ערב ערב': “הבקשה איננה טרם הגיעה לפתחנו”.

 

גדלו בזכות ההשקיה


דקל דום מצרי (Hyphaena thebaica) הוא דקל גדות אפריקני, הנפוץ בחופיו הדרומיים של ים סוף המשופעים במי תהום. צפון מפרץ אילת מהווה קצה תפוצתו הצפוני, למעשה הדקלים הצפוניים ביותר נמצאים בעברונה, 10 ק"מ צפונית לאילת – קיים שלט הכוונה מכביש הערבה. סימני ההיכר שלו הם גזע מתפצל לשניים, ועלה "כפני" – פרוש ככף יד. (לא להתבלבל עם דקל  הוושינגטוניה התרבותי הנטוע ברחובות אילת). הפרי שלו הוא אגוז חום כהה, קשה במיוחד, שבאפריקה משמש מזון לקופים, המטפסים לצמרתו לקטפו. חוטרים מהעץ הזה ניטעו בפארק המרכזי באילת, וגדלו לגודל מרשים, הודות להשקיה. קבוצת הדקלים הסמוכה לפארק הצפרות, אף היא מרשימה ושווה ביקור. דקל הדום הינו סמל המועצה האזורית חבל אילות, השכנה הצפונית לאילת.

ממרד החקלאות נמסר: משרד החקלאות רואה חשיבות רבה בשמירה על העצים וההגנה עליהם. לאחר בדיקה שנערכה בנושא נמצא כי פקיד היערות במשרד החקלאות לא קיבל כל בקשה הנוגעת לכריתת עצים באזור המדובר. עם קבלת המידע הנושא הועבר לבדיקה.

מעיריית אילת לא נמסרה תגובה עד למועד סגירת הגיליון.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש