מבצע ימי מיוחד הצילו את האלמוגים

מאת: ניר אמיתי ● 12/11/2020 14:07 ● ערב ערב 2991
זה לא חדש שבבסיס חיל הים באילת מקדישים רבות לשימור הסביבה, אבל פרויקט כמו זה שהתקיים במפרץ במהלך החודש האחרון לא ידעו אפילו כאן ● לוחמים מיחידות סנפיר, בשיתוף יחידת ילת''ם (היחידה למשימות תת מימיות) וחיילי בסיס חיל הים בכלל, עסקו במשך שעות ארוכות במרוכז, בהצלת מושבת האלמוגים שהתפחה במרוצת השנים מעל גבי הגדר הימית שהקיפה את הבסיס ונפגעה בסערה הגדולה במרץ האחרון ● ''זו החלטת פיקוד מאוד יפה ומשמעותית שמעבירה לציבור ולחיילים מסר מאוד ברור- שעם כל הכבוד לפעילות מבצעית, יש את הסביבה וצריך לשמור ולהעריך אותה'', מסכם השבוע את המבצע שמסתיים היום רס''ן אודי יעקובוביץ, מפקד פלגת אגף המבצעים בזירת ים סוף
תגיות:

צילומים : פליקס פישר ו- AQUAZOOM

במשך שנים ארוכות הקיפה גדר תת ימית את בסיס חיל הים באילת וסייעה לספינות הזרוע הימי לעגון בבסיס. אלא שבסערה הדרומית הגדולה שפקדה את המפרץ בחודש מרץ שעבר ספגה הגדר פגיעה קשה והתפרקה עד כדי כך שהפכה למטרד מקומי שהיה ברור שיש להוציא מהמים מהר ככל האפשר. "אלא שאז, כשהתחלנו לחשוב איך מפרקים את הגדר העצומה והכבדה כבר מתחת לפני הים ומעלים אותה חלקים חלקים אל מעל לפני המים, הבנו שהמשימה תהייה עוד פחות פשוטה מאחר ובמשך השנים נוצרה על גבי הגדר מושבת אלמוגים הכוללת מאות זנים שונים, שיצרה סביבה מערכת טבעית ימית ענפה שוקקת חיים. לכולם היה ברור שהצלת מושבת האלמוגים כרוכה לא רק בהשקעה כספית גדולה אלא שימוש במשאבים ובכללם ביחידות צבאיות וחיילים שמסוגלים לבצע את המבצע המורכב", מסביר השבוע רס"ן אודי יעקובוביץ, מפקד פלגת אגף המבצעים בזירת ים סוף,שנכנס לתפקידו בבסיס אילת  רק לפני מספר חודשים וכבר קיבל על עצמו את המשימה שמשמעותה בשורה התחתונה- שימור סביבת המחייה של דגים ואלמוגים רבים בים סוף.

 

"זה מקרה מובהק של צבא בונה עם ועם בונה צבא". רס”ן יעקובוביץ’ מבצע הצלת האלמוגים מתחת למים

 

"מדינת ישראל היפה"


"זאת מדינת ישראל היפה", הוא אומר השבוע, רגע לפני שהיום ממש (ה'), הסתיימו עבודות פירוק הגדר שבוצעו בשיתוף אנשי רשות הטבע והגנים. "לקחת את זירת ים סוף שעוסקת בשוטף בהגנה על גבולות המדינה הימיים ולהוסיף לפעילות היום יום המבצעית השגרתית נדבך של הגנה על הסביבה עם אלמנט מובהק של חינוך החיילים שלוקחים חלק במייזם הן מתחת לפני הים והן מעל".
אם עדיין לא הבנתם, הרי שמיטב הכוחות לקחו חלק פעיל במבצע, ביניהם חיילי יחידת 'סנפיר ' המיוחדת, חיילי הילת"ם (היחידה למשימות תת ימיות) המורגלים במשימות תת ימיות מורכבות, חיילי זירת ים סוף כשלכל אלו מצטרפים ספקים וקבלנים מתוך העיר, אנשי רשות הטבע והגנים, אנשי המצפה התת ימי, וכל מי שרק יכול היה לתת כתף להצלחת הצלת מושבת האלמוגים, שכן לא לכל חיילי זירת ים סוף יש רישיון צלילה כמו שמעיד על עצמו מי שפיקד על המבצע, רס"ן יעקובוביץ שהוא עצמו נאלץ להישאר בחוץ ולנצח על המבצע כשהוא יבש רק כי עדיין לא הוציא רישיון צלילה. "וזה אחד הדברים הראשונים שסימנתי לעצמי לעשות בהקדם", הוא מבטיח בחיוך. בינתיים, נאלץ יעקובוביץ להסתפק בשלל תמונות וסרטונים שתועדו מהעבודה המורכבת מעל ומתחת לפני הים, שכן מרגע שהגדר הגדולה והכבדה פורקה חלקים חלקים מתחת לפני הים, היא הועלתה אל החוף שם עסקו החיילים ואנשי רשות הטבע בפירוק האלמוגים מבית גידולם על הגדר הישנה, העברתם אל ארגזים, מהם הורדו האלמוגים וחוברו אל שולחנות מיוחדים שנבנו במיוחד לטובת המטרה ושוקעו בקרקעית הים באזורים האזרחיים, על מנת לאפשר לאלמוגים חיבור חדש מתחת לפני הים. "ושיהיה ברור שמאחורי כל שלב כזה הייתה הרבה מחשבה על מנת שהדברים ייעשו בדרך הטובה והנכונה ביותר לאלמוגים על מנת שיישרדו מהם כמה שיותר", מסביר יעקובוביץ. "מדובר בשלושה שבועות של עבודה אינטנסיבית בה לקחו חלק עשרות חיילים בכל זמן נתון, ביניהם קצינים, נגדים, חיילים סדירים, בנים ובנות ואזרחים שעבדו סביב השעון החל מחיתוך העמודים הגדולים והמבוטנים מתחת לפני הים, הרמתם חלקים חלקים אל מעל קו המים תוך כדי הפעלת כלים מיוחדים שהוסבו לטובת המטרה הזו, פירוק האלמוגים מבסיסם הטבעי, העברתם לארגזים והשקעתם באזורי הגידול החדשים וכל זאת במסירות ראוייה לשבח מצידם של כל הגורמים".

 

 

חשיבות זירת הים בעיר קטנה כאילת


על הקשר המיוחד שבין זירת ים סוף לסביבה אומר רס"ן יעקובוביץ: "אני אמנם חדש יחסית בזירה אבל הצלחתי להבין מהר מאוד את חשיבות הזירה במרקם האזרחי של עיר קטנה יחסית. זה מפעל חיים, כל העיר הזו וכל הגופים משלבים יד ביד להצלחתה. הזיהום הימי, הנמל האזרחי, קצא"א, רשות הטבע והגנים, בסיס זירת ים סוף, לכולם איכות הסביבה כאן חשובה והיה ברור מהרגע הראשון שבעיה כזו שנוצרה סביב הצורך לפרק את הגדר תטופל על הצד הטוב ביותר. היה צריך רק ליצור את שיתוף הפעולה כשהמדינה ומשרד הביטחון נותנים מעטפת מלמעלה של מאות אלפי שקלים כדי להוציא את הפרויקט לפועל. זה מקרה מובהק של צבא בונה עם ועם בונה צבא. חיילים שרואים מהכי קרוב שלצד פעילות מבצעית יש גם ממד אזרחי סביבתי שלא מוזנח".

איך החיילים הגיבו לרעיון?
"בעיקר בעידן הקורונה האלמנטים של חינוך מקבלים משנה תוכן ושינוי. אם עד לפני שנה עשינו פעילויות חינוך אגב כניסה לאודיטוריומים ומפגשים פנים אל פנים עם החיילים, הרי שמיזם כזה מעביר את המסר החינוכי בצורה הכי מעשית שאפשר. רואים ועושים. כל מי שיש לו רישיון צלילה היה חלק בפעילות התת ימית שנדרשה ומי שאין לו רישיון נתן את חלקו מעל פני הים. זו הייתה פעילות מוצלחת שהגיעה לכל חייל בזירת ים סוף. 12 שעות בכל יום מהשעה 6:30 בבוקר ועד 18:00 בערב. זה היה אירוע שידענו מתי התחיל ומתי יסתיים ונחזור כולנו לשגרה מבצעית בה לא יהיה לנו עוד מטרד סביבתי מול עיניניו של גדר נוטה וגשרונים שקרסו".
לסיכום מבהיר רס"ן יעקובוביץ בגאווה: "זרוע הים היא זרוע שעסקה עד היום בפעילות מבצעית, ואם היא מצאה לנכון להרים את הפרויקט הזה זה מעיד יותר מכל על חשיבות השמירה על הסביבה. זו החלטת פיקוד מאוד יפה ומשמעותית שמעבירה מסר מאוד ברור שיש את הסביבה וצריך לשמור ולהעריך אותה".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש