היזם יואב איגרא: ''אני מרגיש שדפקו אותנו, אין לי ספק שנזכה בתביעה''

מאת: ניר אמיתי ● 18/12/2020 08:56 ● ערב ערב 2996
כפי שפורסם לראשונה ב'ערב ערב', הגישה קבוצת איגרא, בבעלות היזם יואב איגרא, תביעה בגובה 70 מיליון שקל כנגד הוועדה המחוזית לתכנון ובניה, משרד התיירות וגורמים ממשלתיים נוספים ● התביעה הוגשה לאחר שהמדינה עצרה ליזם את פרויקט המלון בעמק ססגון
היזם יואב איגרא: ''אני מרגיש שדפקו  אותנו, אין לי ספק שנזכה בתביעה''
תגיות:

11 שנה נאבק היזם יואב איגרא להקים בעמק ססגון שבבקעת תמנע, מלון יוקרתי אקולוגי, אפילו מענק בגובה 70 מיליוןם שקל אושר לו על ידי משרד התיירות לשם כך, אלא שאז התעוררו הירוקים והמאבק הציבורי הביא לשינוי מדיניות ולביטול ההיתרים שהיו ליזם, שמצדו ניסה להתדיין מול המדינה ולהגיע עמה לפשרה, שתכלול פיצוי כספי ושטח חלופי, אך ללא הועיל. כעת, חידש למעשה איגרא את התביעה אותה הגיש ומשך כבר ב-2013, כנגד המדינה, שפעלה לטענתו כנגדו בסחבת מכוונת.


היזם יואב איגרא הגיש השבוע תביעה בגובה 70 מיליון שקל באמצעות קבוצת איגרא וחברת הרודס פיתוח ובנייה, כנגד משרד התיירות, מנהל התכנון וכן את מנהלת השקעות התיירות וזאת לאחר שאלה גרמו לטענתו, לביטול המיזם התיירותי אותו ניסה לקדם בעמק ססגון. 


את הפרויקט הגה איגרא עוד בשנת 2003, אז קיבל קיבל לדבריו הזמנה מחבל אילות, להקים מלון בעמק ססגון. בשנת 2008 אושר לו מענק בגובה 70 מיליון שקל ממשרד התיירות על מנת לקדם את הפרויקט. אלא שמסכת של בירוקרטיה וכשלים שלוו במאבק ציבורי מצד ארגונים ירוקים ופעילי סביבה, הובילו לדבריו לסחבת מכוונת ולביטול המענק. "התוצאה שלא ניתן היה לאשר את התוכנית במתכונתה, ולהקים את הפרויקט, היא תוצאה ישירה של השתהות מכוונת, רשלנות וכישלון של הוועדה המחוזי", טוען איגרא בכתב התביעה, "הנתבעים פעלו מאחורי גבו לסיכול התוכנית, קידמו את התוכנית החלופית, בידיעה, שאישור התוכנית החלופית יהיה על חשבון ובמקום התוכנית/פרויקט של התובעת". לאיגרא טענות קשות גם כנגד התנהלותו של משרד התיירות, שלטענתו הציע לו קרקע חלופית במבואות ]ארק תמנע, בשטח קטן בהרבה מהשטח המקורי, בסביבה נופית שאינה רלוונטית תיירותית, ובקרקע שגם כיום אין לה תב"ע מאושרת לתיירות – "כאילו לא חלפו מעל 15 שנה שk טיפול בפרוןיקט. היתה זו הפעם הראשונה שבו נחשפו הנתבעים בפני התובעות, באופן מתמם וכבדרך אגב, את תכניתם לחיסול הפרויקט". איגרא אף תוקף את החלטת וועדת ההשקעות, שלדבריו לא שקלה שום שיקול של היזם וכל כולה נועדה על מנת לקטול את המיזם התיירותי. 
ב-2018 נעצר הפרויקט סופית, עם ביטולו של המענק של משרד התיירות ותחילת החיפושים אחר שטח חלופי. 

 

הדמיית המלון המבוטל בעמק ססגון

 

"דפקו אותנו במילים פשוטות"


בראיון ל'ערב ערב' אמר איגרא בשבוע שעבר: "אני מרגיש שדפקו אותנו במילים פשוטות ואין לי ספק שאנחנו נזכה במשפט". 

אתה מדבר על התביעה הזו הרבה שנים ומעולם לא מימשת את האיום
 "היו כל מיני ניסיונות מצד השלטונות לדבר אתנו על אופציות אחרות. משכו אותנו בעניין של גישור אני אמרתי שאני מעדיף גישור, אבל אז נפגשנו עם הוועדות בראשות סגן היועמ"ש לממשלה, לא רצינו ללכת למשפטים, היתה גישה של יהיה גישור, ובסוף התברברו שם ואין גישור ואין לנו ברירה ולכן זה לקח כל כך הרבה זמן. היו הבטחות של שיפוי ושום דבר לא יצא לאור." על השטח החלופי שהוצע לו במבואות הדרומיים של פארק תמנע, אמר איגרא, כי המדובר בשטח קטן לאין שעור מזה שנלקח ממנו המתאים לכל היותר לתיירות גלאמפינג ולא להקמת מלון אקולוגי יוקרתי.

 

תגובות


ממינהל התכנון נמסר בתגובה: "מינהל רואה חשיבות רבה בשמירה על האזורים הטבעיים הפתוחים במדינת ישראל לטובת הדורות הבאים. בשנה האחרונה הוביל מינהל התכנון שורה של החלטות סטטוטוריות לשמירתו של "עמק ססגון" כחלק משמורת טבע מוכרזת "בקעת תמנע". מהלך זה הביא לאישור השינוי בתוכנית המתאר הארצית (תמ"א 35). שינוי זה מאפשר את הקמת המלון בצמוד למבואת הכניסה לפארק תמנע שהוא המקום הנכון לפיתוח מתחם התיירות ולא באזור הרגיש ביותר שהוא "עמק ססגון". ההחלטה התקבלה בהסכמה רחבה עם משרד התיירות, המועצה האזורית חבל אילות, רשות הטבע והגנים, גורמי ממשלה שונים וגורמים אזרחיים. תשובה לטענות היזם תינתן בבית המשפט".
 

ממשרד התיירות נמסר בתגובה: המשרד טרם למד את התביעה. באופן עקרוני, מדיניות המשרד היא קידום הקמת בתי מלון בנגב ובערבה. המשרד יסייע בהתאם למדיניותו, סמכויותיו ומגבלות החוק, לכל גורם אשר יבקש לקדם הקמת מתקני לינה תיירותית באזור.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש