הורים מתלוננים: מחסור בפסיכולוגים חינוכיים באילת

מאת: ניר אמיתי ● 20/11/2020 10:42 ● ערב ערב 2992
דווקא בימים אלו כשרמת החרדות והמשברים הנפשיים אצל תלמידי בתי הספר עולים מדרגה, הופתעו הורים לגלות שבבתי הספר באילת אין מענה ישיר של פסיכולוג לילדים הזקוקים לעזרה ● בבית הספר מפנים אותם לשירות הפסיכולגי החינוכי, שם, לטענת ההורים, השירות אינו מיידי ● בפורום ההורים העירוני עורכים בימים אלו סקר נרחב לבדיקת מצבם הנפשי של תלמידי אילת ● יו"ר הפורום אייל סורגייט מבהיר: "יש לא מעט תלונות בנושא. ברור לי שתוצאות הסקר יהיו קשות. נזעזע את המערכת" ● במשרד החינוך טוענים: "השירות הפסיכולוגי החינוכי באילת נמצא ב– 50 אחוז כיסוי עקב מחסור בפסיכולוגים חינוכיים ובהתאם לכך ניתן המענה למסגרות החינוך"
הורים מתלוננים: מחסור  בפסיכולוגים חינוכיים באילת
מענה פסיכולוגי של 50% בלבד. המכון להתפתחות הילד באילת ● צילום: דוברות עיריית אילת
תגיות:

אורית (השם המלא שמור במערכת), גילתה להפתעתה כי בנה הלומד בכתה ה' מתחיל לסבול מחרדות. "הוא ילד חזק בדרך כלל, כזה שמוביל, מוקף חברים, פעיל ובטח שלא היפוכונדר. פתאום הוא התחיל לדבר על מחלות. מפחד לישון לבד, כל דבר כואב לו, מכל דבר הוא מפחד. תפסתי אותו לשיחה וביקשתי לדעת ממנו מה עובר עליו והוא התחיל לבכות וסיפר לי שהוא פוחד ממחלות, מהקורונה, מסרטן, ממוות וממה שיכול לקרות. נבהלתי. אני לא מכירה אותו כזה. למזלי הוא עוד יוצא לשכונה ומשחק עם חברים, ועדיין ברור לי שאני לא אשת מקצוע ואין לי את הכלים לטפל בחרדות האלו שהילד התחיל לפתח. זה הגיע למצב שבאחד הלילות הלך לישון אצל חבר וחזר הביתה כי הוא חרד. למזלי הילד יודע לדבר על מה שקשה לו ועדיין אין לי את הפתרונות הנכונים". אורית מיהרה ליצור קשר עם כמה פסיכולוגים פרטיים בעיר בניסיון לקבוע לילד תור מהיר אלא גילתה שהתורים ארוכים והפתרון המהיר והיעיל לא יגיע מצדם. בצר לה מיהרה לפנות למחנכת הכתה, שיתפה אותה בקשיים והועברה לטיפולה של יועצת בית הספר. 

 

צוות השירות הפסיכולוגי החינוכי באילת ● צילום: דוברות עיריית אילת

 

ילד חלש עלול להגיע למצב אובדני


עכשיו, גילתה אורית שדווקא בימים אלו כשלכולם ברור שרמת החרדות והמשברים אצל תלמידי בית הספר עולה כתה, אין בבית הספר מענה מיידי של פסיכולוג. "היועצת העבירה לי מספר טלפון של השירות הפסיכולוגי החינוכי וייעצה לי להתקשר אליהם", מספרת אורית שהתרעמה על כך שלא ניתן לה פתרון מידי. "הרי ברור שאם הילד היה חווה את המשבר הזה בזמן לימודי היה גורם כלשהו בבית הספר שהיה נותן לו מענה מיידי, שיחות, משהו. כאיל ושלא די לנו בכך שהפכנו ל'שוטרים' החינוכיים של הילדים שלנו, עכשיו מצפים מאיתנו גם להתמודד מול הקושי הנפשי שלהם? עם איזה כלים בדיוק? למזלי הרב הבן שלי מדבר על מה שעובר עליו ויודע לבקש עזרה, אני משוחחת איתו ומנסה להקל עליו, אבל כמה ילדים לא מדברים על זה עם ההורים שלהם? כמה הורים עסוקים בימים אלו בכדי לעקוב אחרי הילדים ומה שהם עוברים? למה מצפים מאיתנו ההורים לשאת בכל הנטל ואיפה המערכת כשבאמת צריכים אותה? הבן שלי חזק ואני בטוחה שהחרדות האלו לא ידרדרו את מצבו, אבל מה עם ילד חלש נפשית שיכול להגיע למצבים אובדניים?".

 

מענה פסיכולוגי של 50% בלבד


סביב סוגיה זו בדיוק התקיימה בשבוע שעבר ישיבת זום של פורום ההורים העירוני שאל חבריו מגיעים עוד ועוד תלונות מצד הורים על מצבם הנפשי הירוד של התלמידים והעובדה שאין בהישג יד טיפול ועזרה פסיכולוגית בבתי הספר. "אנחנו מודעים לנושא", אמר השבוע יו"ר הפורום אייל סורגייט, שהבהיר כי בימים אלו ממש שוקד הפורום על סקר נרחב שיועבר בין ההורים בעיר לבדיקת מצבם הנפשי של התלמידים. "אין לנו ספק שהמצב בעיר לא פשוט ולא קל. חמורה העובדה שאין מענה מידי מספק בהיבט הפסיכולוגי ועל כך התרענו בפני כל הגורמים העירוניים. נמתין לקבלת תוצאות הסקר ונפעל בנושא. אני יודע שתוצאות הסקר יזעזעו את המערכת. מבחינתנו הדרישה היא לזמינות גבוהה יותר של פסיכולוגים עד כדי איתור ומיפוי תלמידים במצוקה אגב תורנויות של פסיכולוגים בזומים", מבהיר סורגיט.

מבדיקה שעשה 'ערב ערב' נמצא כי לאחר מסירת הפרטים במענה הקולי של השירות הפסיכולוגי החינוכי, רק למחרת בבוקר חזרה אלינו מזכירת השירות והבטיחה כי תעביר את פרטי הילד לפסיכולוגית שתתקשר ותיתן מענה. עד לסוף אותו יום (שלישי) לא התקבלה שיחה מהפסיכולוגית. "ואני שואלת", אומרת אורית, "באם מדובר במקרה מצוקה חמור, האם המענה הזה מספיק מהיר? התשובה הברורה היא לא".

בתגובה לטענות נמסר ממשרד החינוך: "השירות הפסיכולוגי החינוכי באילת נמצא ב – 50 אחוז כיסוי עקב מחסור בפסיכולוגים חינוכיים ובהתאם לכך ניתן המענה למסגרות החינוך. בזמן הקורונה נפתח קו פתוח לפנייה ישירה של הורים לשירות הפסיכולוגי החינוכי ומי שזקוק למענה מוזמן לפנות ישירות".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש