האייסמול ומול הים נגד פיילוט הקניונים של הממשלה

מאת: ניר אמיתי ● 26/11/2020 10:10 ● ערב ערב 2993
מול הים ואייס מול יוצאים כנגד פיילוט פתיחת הקניונים בארץ שמפלה את קניוני העיר אילת שהוכרזה כ''אי ירוק'' ● בעלי האייס מול ניסים יניב מתרה: ''אם יתעלמו ממכתבנו נגיש עתירה לצו מניעה נגד הפיילוט'' ● ובתוך כך נפתחה רחבת האייסמול להחלקה חינם, וניתן להגיע מבתי המלון למקום באמצעות קורקינטים גם כן בנסיעת חינם ● יניב: ''שוחחתי עם ליאור רביב, מנכ''ל ישרוטל, שאמר לי – 'פתחנו ברעש גדול אבל מאז ירדנו ב-15% בתפוסות ואני מצפה שזה ימשיך לרדת כי אנשים מגיעים לאילת ואין להם מה לעשות, הם משתעממים''
האייסמול ומול הים נגד  פיילוט הקניונים של הממשלה
באייס מול אין סכנת סירקולציה של הוירוס במערכות המיזוג פשוט משום שאין צורך במיזוג בגלל הקרח. אייס מול אילת
תגיות:

לאחר שחלק מהקניונים בארץ הכריזו על מרד ופתחו ביום א' השבוע את שעריהם, לא לפני שמיהרו לסגור מיד עת הגיעו למקום שוטרי משטרת ישראל, החליט ביום ב' השבוע קבינט הקורונה על פתיחתם של 15 קניונים בארץ לפיילוט שיימשך 10 ימים במטרה לבחון את השפעת הפתיחה על עליית התחלואה. בהחלטת הקבינט צוין כי: "הוחלט לאמץ את ההצעה לפתיחה ניסיונית מצומצמת של קניונים ולהאריך את הפיילוט כך שיסתיים ב-6.12", מתוך תוצאות הפיילוט, אמור היה הקבינט לגזור את מועד פתיחת כלל הקניונים בארץ. על פי מתווה הפיילוט, יעברו המבקרים תשאול בכניסה, ימדדו חום ויוודאו עטית מסכות, יתבע רישום פרטי הנכנסים לקניון ולחנויות, תהיה בקרה על כמות המבקרים ביחס של אדם למ"ר ועד 10 מבקרים בחנות, ויעשה שימוש במצלמות על מנת לנטר עטית מסכות במרחב הציבורי של הקניון.
מתוך 15 הקניונים, תשעה ניתנו לכל אחת משלוש קבוצות הקניונים הגדולות (עזריאלי, מליסרון ועופר) כאשר על יתרת 6 הקניונים הנותרים אמורים היו להתחרות בהגרלה כ-480 קניונים ומרכזים סגורים ברחבי הארץ. דבר זה גרר זעם רב בקרב בעלי קניונים פרטיים, גם יו"ר ועדת החוקה ח"כ יעקב אשר, קבל על כי לא נלקח בחשבון מרכיב האבטלה באזור הקניון, כחלק מהקריטריונים לבחירת קניון שישתתף בפיילוט.

 

"הקניון שלנו הוא לא רק קניון, יש בו 30 אטרקציות שנפגעות". יניב

 

הסיכון בקניון באילת נמוך מבמקומות אחרים


מי שעוד כעסו על הפיילוט המפלה, היו קניון מול הים וקניון האייס מול באילת, שהינם קניונים פרטיים ואינם משתייכים לשלוש הקבוצות הגדולות, אלה, הוציאו ביום ג' השבוע מכתב משותף הממוען לראש הממשלה ולחברי וועדת הקורונה, ובו דרשו את החלת הפיילוט גם על הקניונים המצויים בעיר אילת, שהוכרזה כ"אי ירוק". במכתב טוענים הקניונים מאילת, כי מאחר וכתנאי כניסה לעיר אילת על אדם להציג בדיקה שלילית לקורונה, הרי שהסיכון להדבקה בקניונים שבתחום העיר אילת נמוך משמעותית מקניונים אחרים ברחבי הארץ. לפיכך הם דורשים: "להתיר את פתיחת כל הקניונים בעיר אילת ולקבוע עבורם תנאים זהים או מקלים יותר מאשר התנאים שייקבעו לקניונים שיכללו בפיילוט", עוד הוסיפו אלה כי: "גם ללא הפיילוט...המצב הקיים כעת באילת, שבו בתי המלון, חנויות הרחוב, בתי האוכל והמלונות פועלים, ואילו הקניונים סגורים, הוא בלתי סביר ובלתי מידתי ויוצר אפליה פסולה...כל עוד לא נפתחו קניונים סגורים בשאר המדינה, ניתן היה בדוחק להצדיק את ההחלטה לסגירת הקניונים באילת, ברם אין ספק כי אם תותר פתיחה של קניונים מחוץ לאזור התיירות המיוחד אילת, ולעומתם הקניונים באילת יוותרו סגורים, תהיה זו אפליה ברורה וחד משמעית – לא רק אפליה בין שווים אלא אפליה לטובת המקומות בהם פוטנציאל ההדבקה גבוה יותר". אפליה זו תעמוד לטענת הקניונים האילתים בניגוד לחוק ותיקון "איים ירוקים", עוד הוסיפו כי: "אילת דומה במאפייניה לערי נופש ותיירות במדינות ירוקות, ומן הראוי שטיפול הממשלה בה יהיה, לכל הפחות, זהה להן – להתיר לעיר לפעול באופן מלא תוך הקפדה על כללים מחמירים בתוך העיר, וניטור מלא של הנכנסים לתחומה". 

 

רחבת האייס מול נפתחה להחלקה


בשיחה עם 'ערב ערב' סיפר בעליו של האייס מול, ניסים יניב וסיפר כי כ-20% מחנויות האייס מול פתוחות כרגע, "אנחנו קניון פתוח אבל נכה כרגע", הגדיר זאת יניב, שמתרעם על כך שהביג פתוח כולו. "כרגע פתוחים אצלנו הבי פארם, חנויות שיש להם פתח לרחוב בקומת הלגונה, חנויות אוכל לבעלי חיים, חנויות סלולר ותקשורת, מספרה ואוכל שניתן למכור בטייק אווי ולצורך כך פתחנו להם דוכנים ברחבת הלגונה ומחר יהיה כאן גם די ג'יי. אם עד היום לא היה להם כל כך כדאי לפתוח, השילוב של פתיחת בתי המלון, ה'בלק פריידי' יצר מצב שיהיה להם כדאי, בנוסף, החל מהבוקר פתחנו את רחבת ההחלקה על הקרח בחינם באמצעות ואוצ'רים שחילקנו בכל בתי המלון עימם ניתן גם להיכנס לרחבת ההחלקה וגם להשתמש בקורקינטים שחונים בבתי המלון, על מנת להגיע בנסיעות חינם ללא עלות לקניון. מדובר במתנה ששוויה 100 שקל לאדם". את פתיחת רחבת ההחלקה הסביר יניב בכך שהמדובר במתקן ספורט ברמה אולימפית שלפיכך אינו נחשב לאטרקציה תיירותית ולכן מותר בפעילות. יניב מבהיר כי כניסתם של תושבי אילת לאייסמול תהיה פשוטה עוד יותר, שכן כל שידרשו לו היא הצגתה של תעודת תושב. לדברי יניב, אם עד אתמול נכנסו לקניון בין 200-400 איש ביום, הרי שאתמול (ג') נכנסו אליו כבר 2,000 איש "וזה עוד לא התחיל לנוע", הוא אומר. 

 

בלי קניונים התפוסות בבתי המלון יורדות


בכל הנוגע לפיילוט הקניונים ממנו נפקד מקומה של אילת, אמר יניב: "זה פיילוט לא הוגן והוא מנוגד לרעיון של אילת כ"אי ירוק", להזכירך אנחנו לא עיר ירוקה אלא אי ירוק". יניב איים כי באם לא ישונה הפיילוט באופן שיכלול את הקניונים באילת הוא יגיש עתירה לצו מניעה כנגדו. לדבריו, גם התאחדות בתי המלון הוציאה מכתב שאומר כי בלי פתיחה של הקניונים ייפגע גם ענף המלונאות בשל תפוסות נמוכות: "אתמול דיברתי עם ליאור רביב, שאמר לי הפכו את בתי המלון לנכים, אני רואה את זה בתפוסות, פתחנו ברעש גדול אבל כשאני משווה תפוסות לימים מקבילים ירדנו ב-15% ואני מצפה שזה ימשיך לרדת כי אנשים מגיעים לאילת ואין להם מה לעשות, הם משתעממים. פתחו להם את הספורט הימי, רק שהמים קרים ואנשים לא נכנסים, האטרקציות הסגורות לא קיבלו היתר לפתוח, ואנשים מעדיפים לא לצאת מגבול אילת לטיולים כדי לא להיתקע בלי בדיקות בתוקף, כאן עלה לי הרעיון של לפתוח את רחבת ההחלקה על הקרח, ברגע שהודעתי על כך לבעלי העסקים אצלי בקניון הם רצו לפתוח ושתבין שרק להחזיק את הקרח מקורר עולה 17 אלף שקל ביום", עם זאת יניב הבהיר כי לאור כך, החל מיום ה' הקרוב, תתחיל ההנהלה לגבות מבעלי העסקים הפתוחים את האחוזים מהמחזור עליהם התחייבו בהסכמי השכירות. 

יניב הסביר מדוע עוד לדעתו יש לאפשר פעילות מלאה באייס מול: "הקניון שלנו הוא לא רק קניון, יש בו 30 אטרקציות שנפגעות, אנחנו בנויים בגובה של בניין בן 11 קומות, 35 מטר ויש לנו סקיילייטים שנפתחים בגג והם נועדו לשחרור עשן בעת חרום אבל כעת הם משמשים לסירקולציה וחוסכים אנרגיה, יתרה מכך, אין אצלנו חשש מהעברת וירוס במערכות המיזוג פשוט משום שאנחנו לא נדרשים למערכות מיזוג שכן הקרח ברחבה משמש כמקרר טבעי לקניון". 
 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש