העירייה העניקה פטור לשלושה חודשים מאגרת רישוי עסקים

מאת: איציק נועם ● צילום: אילוסטרציה ● 24/12/2020 12:19 ● ערב ערב 2997
לאחר שני גלי פטורים מארנונה מחוקקת עיריית אילת פטור לשלושה חודשים מאגרת רישוי ● במקרה זה לא תשופה העירייה מהמדינה על אובדן הכנסות ● והאם תשלל הנחת הארנונה מעסקים שלא יצליחו לשלם את מלוא חשבון הארנונה השנה?
העירייה העניקה פטור לשלושה חודשים מאגרת רישוי עסקים
מעטים מכירים את הזכאות לפטור שני מתשלום ארנונה
תגיות:

מועצת העירייה אישרה אתמול (ד') את התיקון לחוק עזר לאילת (שילוט), לפיו יוענק פטור מאגרת שילוט לעסקים בגין חודשים מרץ-מאי השנה. בדברי ההסבר לחוק נכתב כי בהתאם למכתבו של מנכ"ל משרד הפנים מה-6.9, רשות מקומית המבקשת לתת הנחה או פטור מהאגרות הקבועות בחוקי העזר בשל משבר הקורונה, יכולה לפעול כאמור לתקופה קצובה, אך רשות כזו תצטרך להצהיר כי היא מודעת למשמעו הכלכלית ואובדן ההכנסות כתוצאה מהתיקון והיא לא תעלה כל טענה בעתיד לצורך קבלת סיוע במימון אובדן הכנסות אלה. 
זאת בשונה מהפטור מארנונה לעסקים שהעניקה העירייה בחודשים מרץ-מאי, בהתאם לתיקון לתקנות ההסדרים במשק המדינה (הנחה מארנונה), בעבורו קיבלה עיריית אילת סך של 47 מיליון שקל החזר ממשרד הפנים. המשרד איפשר לעיריות לבחור בשני מסלולים, פטור מלא לשלושה חודשים, או פטור של 25% משעור הארנונה הכללי לשנת 2020. מרבית הרשויות בחרו באופציה הראשונה.

 

פטור מותנה


אלא שכעת מתברר כי ייתכן והפטור הזה יישלל מבעלי עסקים שלא יצליחו לשלם את מלוא חוב הארנונה שלהם לשנת 2020. כך לפחות קובע סעיף 32 לתקנות ההסדרים במשק, שנחקק הרבה לפני משבר הקורונה. ההיגיון שעומד מאחורי התקנה סביר בימים רגילים – מי שלא משלם את מלוא תשלומי הארנונה, לא ראוי כי יהא זכאי להנחה כלשהי בארנונה. אלא שמשבר הקורונה אינו ימים רגילים, ומצב העסקים אחרי שני סגרים ובדרך לשלישי אינו תואם את כוונת המחוקק בעת שחוקק את התקנה הזו. האם מוסרי יהיה מצד עירייה לשלול מעסק את ההנחה בארנונה ובאגרת השילוט רק משום שלא הצליח לעמוד בתשלומי שאר החודשים השנה?

 

הגל השני והסודי של הפטורים


לא רבים יודעים אבל משרד הפנים העניק גל שני של הנחות לעסקים בארנונה. המדובר בהנחה שחלה מחודש יוני ואילך, והיא נבחנת מידי חודשיים. גם בעבור הנחה זו תתוגמל העירייה, אף שבסכום הנמוך בכמחצית מזה שתוגמלה בעבור הגל הראשון של הפטורים. על פי התקנות, תוענק הנחה בשיעור של 95% מסך החיוב של עסקים שמחזורם עד 200 מיליון שקל – ובתנאי שחלה בהם ירידה של 60% ויותר במחזור העסקות ביחס לאותה תקופה אשתקד, בהנחה שמדובר בעסק שכבר עבד ב-2019. אלא שאליה וקוץ בה - על מנת לקבל את ההנחה בארנונה לתקופה שמחודש יוני 2020, יש צורך בפנייה לסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, אשר תבחן את הבקשה בהתאם לנתוני רשות המסים, ותעביר לרשות המקומית אישור לזכאות להנחה מארנונה. עסקים שלא הצליחו לפרוע את חוב הארנונה במלואו עד 31.12.20, עם זאת, עלולים למצוא עצמם במצב בו נשללת זכאותם להנחה בתקופה השנייה.

הרחבת הסיוע בארנונה – אושר פטור מלא מתשלום הארנונה לעסקים שנפגעו במעל 25% במחזורי העסקאות בחודשים ספטמבר ואוקטובר 2020. הפטור יינתן לעסקים הזכאים עבור הארנונה לחודשים נובמבר-דצמבר 2020

הקלה זו נוספה לתכנית למתן הנחה של 95% בארנונה העסקית באמצעות הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים. ההנחה ניתנת לעסקים שמחזורם עד 200 מיליון ש"ח ושנפגעו בהיקף של מעל ל-60% לעומת התקופה המקבילה בשנת 2019. עסקים עד 400 מיליון ש"ח  זכאים אם נפגעו בהיקף של מעל ל-80%.
הזכאות להנחה תיבחן על בסיס דו-חודשי החל מיוני 2020 ובכפוף לזכאות מענק השתתפות בהוצאות קבועות של רשות המיסים. לפרטים נוספים והגשת הבקשה דרך אתר לסוכנות לעסקים קטנים ובינונים.


פנינו לעיריית אילת וביקשנו לברר כיצד תנהג בבבעלי עסקים שלא  יעמדו בתשלום מלוא חוב הארנונה? אך עד למועד סגירת הגיליון לא הגיעה תגובתה.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש