תלונות על מעצרים בניידות לוהטות באילת - ''פגיעה בזכויות העצורים''

מאת: מערכת יום יום באילת ● 10/7/2020 09:11 ● ערב ערב 2974
כאילו לא השתנה דבר מאז דוח הסנגוריה לשנים 2017-2019 משטרת אילת ממשיכה להחזיק עצורים בתנאים קשים ומשפילים - כליאה בניידות סגורות בצהרי היום הלוהט וריסוס בגז פלפל. באחד המקרים הוקפא משפטו של המתלונן על מנת שיוכל להתלונן במח''ש. במשטרה מפנים לבית המעצר החדש שהולך ונבנה בימים אלו ואמור לפתור את מצוקת המעצרים הקיימת כיום
תלונות על מעצרים בניידות לוהטות באילת  - ''פגיעה בזכויות העצורים''
בית המשטרה הישן באילת - תלונות על תנאי מעצר

לפני כחודש נעצר גבר באילת בעקבות תגרה שהתרחשה בעיר. משהובא לבית המשפט לדיון בעניינו, סיפר כי נכלא במהלך הלילה בניידת עד למחרת בצהריים, את אף שהרכב שהה בחום האילתי ללא קרור. סנגורו עו"ד נמרוד אברהם אמר במהלך הדיון: "גם אם מדובר בחשוד, כבוד האדם צריך להישמר". אלא שלא היה זה המקרה הראשון בו ארע מחדל כזה - מקרה נוסף התרחש לפני ארבע שנים, אז הקפיאה השופטת את ההליכים נגד נאשם שהיה באותה עת עצור, על מנת לאפשר לו להתלונן במח"ש על אירוע התרחש ב-12 ביולי 2016, אז הגיעו הטמפרטורות באילת ל-40 מעלות, האיש שנעצר בשל חשד לתקיפת זוגתו סיפר בדיון כי לאחר שנעצר, התפתח בינו לבין השוטר שעצרו עימות, בעקבותיו נכלא לשלוש שעות בניידת סגורה ולוהטת. השוטרים המעורבים בארוע זומנו להעיד בית המשפט וסנגורו אז עו"ד אסף לוי שאל אותם מדוע התנהלו כפי שהתנהלו ואלה השיבו כי העציר השתולל. באותה שנה ארע ארוע נוסף כאשר עציר אחר בשם בן כהן, שנעצר לאחר שהיה מעורב בעימות פיזי עבר חוויה דומה. לידיעות אחרונות סיפר: "אמרתי לשוטרים שאני סובל מפוסט טראומה ממלחמת לבנון השנייה והם לא התייחסו. התחצפתי, התפתח ריב ואז זרקו אותי לניידת סגורה וריססו על גז פלפל. הייתי סגור בה שעה וחצי. צעקתי ובכיתי. היה מחניק וחם. דחפתי את החלון והשמשה נשברה". עצור נוסף התלונן ב-2017 כי נזזרק לניידת ורוסס עליו גז פלפל. גם במרה זה טענה המשטרה כי העציר השתולל ונדרש לרסנו. 

מנהל מחלקת המעצרים בסנגוריה הציבורית מחוז דרום, עו"ד נתנאל לגאמי אמר לעיתון: "מדובר בהתנהלות חמורה בניגוד לחוק, תוך סיכון בריאותי חמור לעצורים". ממשטרת ישראל נמסר לידיעות: "אנו מקפידים על זכויות וכובד עצורים ועושים כל שניתן לספק להם תנאים הולמים. בשנה הבאה יוקם מתקן לכליאות עצירים"

 

הדוח קובע - תנאי המעצר באילת גרועים

 

מדו"ח  שפורסם במאי 2019 משרד המשפטים על תנאי המעצר והמאסר במתקן הכליאה באילת  לשנים 2018-2017 עולה תמונה עגומה: צפיפות קשה, ליקויים בתאי השירותים והמקלחות וקשיים במימוש הזכות להליכה באוויר הפתוח. משנת 1999 עורכת הסניגוריה הציבורית ביקורים רשמיים במתקני המעצר והמאסר השונים בישראל, ובכל שנה מפרסמת את הדוח שמוגש לנשיאת בית המשפט העליון, לשרת המשפטים, לשר לביטחון פנים, ליועץ המשפטי לממשלה, למ"מ נציב בתי הסוהר ולגורמים רלוונטיים נוספים. השנה מפרסמת הסנגוריה את הדוח ה-14 בנושא תנאי כליאה. מהדו"ח עולה כי על אף מאמצי שירות בתי הסוהר לשפר את תנאי הכליאה ולתקן את הליקויים שעלו בדו"חות קודמים בביקור במתקני המעצר באילת, טרם ניתן מענה הולם.
הדו"ח בדבר תנאי המעצר והמאסר במתקני הכליאה בישראל מהווה סיכום דו-שנתי של הליקויים המרכזיים שנמצאו בביקורים הרשמיים שערכו אנשי הסניגוריה הציבורית במהלך השנים 2018-2017 ב-29 מתקני כליאה המצויים באחריות שירות בתי הסוהר וב-13 מתקני מעצר המצויים בבתי המשפט. באילת ביצעה הסניגוריה הציבורית ביקור רשמי בבית מעצר המעצר באילת.

 

בעיית צפיפות בכל הארץ


הדוח עוסק בשאלות זכויות האסירים במתקני הכליאה והוא מחולק לנושאים מרכזיים, כשאחת הסוגיות הקשות היא סוגיית הצפיפות הקשה בבתי הסוהר ששבה ועולה בדוחות מדי שנה.  על פי נתוני שב"ס מן השנים האחרונות, שטח המחיה הממוצע לאסיר עומד על כ-3 מ"ר בלבד. ממוצע זה חורג באופן משמעותי מן הסטנדרט בתקנות בתי הסוהר לפיו שטח המחיה לכלוא לא יפחת מ-4.5 מ"ר. שטח המחיה המינימאלי לאסיר במתקני הכליאה בישראל רחוק אף מן הסטנדרט המקובל במדינות מערביות, שנע בין 6 ל-12 מ"ר, ובממוצע עומד על 8.8 מ"ר לאסיר. בעיית הצפיפות אינה מתמצה בשטח המחיה בלבד – היא באה לידי ביטוי גם במספר הכלואים השוהים בכל תא.
שאלת תחולתן של התקנות על כלל מתקני הכליאה בישראל ניצבה בליבת בג"ץ שטח המחיה. בעתירה שהגישו האגודה לזכויות האזרח בישראל והמרכז האקדמי למשפט ועסקים, נטען כי יש לפרש את התקנות באופן המחייב את הרשויות להקצות לכלואים את שטח המחיה המינימאלי הקבוע בהן. בפסק הדין מיום 13.6.2017 הכריע בג"ץ וקבע כי שטח המחיה המזערי לכל אסיר ועצור יועמד על 4 מ"ר ללא השירותים והמקלחת (או 4.5 מ"ר כולל שטח השירותים והמקלחת) תוך 18 חודשים מיום מתן פסק הדין, ושבתוך 9 חודשים יועמד על 3 מ"ר לפחות, ללא שטח השירותים והמקלחת.

 

באילת: פחות ממ"ר לעצור


מדוח הביקורת על בית המעצר אילת עולה כי:" בית המעצר באילת  מכיל שישה תאים אשר גודלם נע בין כ-3.5 מ"ר לכ-6 מ"ר, שנועדו לאכלס בין 4 ל-6 כלואים. משמעות הדבר, כי שטח המחיה הממוצע לכלוא עומד על פחות מ-1 מ"ר, ובתא הצפוף ביותר – 0.77 מ"ר לאדם. "התאים קטנים מאד ביחס למספר השוהים בהם, בעיה המתעצמת לאור העובדה כי המיטות יצוקות מבטון וחוסמות כמעט כל מרחב חופשי. תנאי המחיה בתאים אלה חורגים באופן ניכר מן הרף הנדרש על פי התקנות, ומהווים פגיעה חמורה בזכויות הכלואים, כעולה מפסיקת בית המשפט העליון", נכתב בדוח.  
כותבי הדוח מדגישים כי "סוגיית הצפיפות בבית המעצר באילת שבה ועולה בדוחות הביקורים הרשמיים מטעם הסניגוריה הציבורית. פעם אחר פעם נמסר למבקרים כי צפוי לקום בעיר בית מעצר חדש אשר יחליף את המתקן הקיים, אולם המועד להשלמת הבנייה הולך ונדחה. בביקור האחרון במתקן משנת 2018, נמסר כי בשל קיצוצים בתקציב משטרת ישראל לא ייבנה בית מעצר חדש במהלך שנת 2019. אשר על כן, עדכן מפקד המתקן לגבי היערכות לתכנית חלופית לטיפול בבעיית הצפיפות, שעניינה צמצום מקומות הכליאה ל-19 עצורים במקום 30 כיום. מהלך זה יצריך שיפוץ בתאים, הכולל שבירה של מיטות הבטון.  כן נמסר למבקרים כי בעקבות הדוח הקודם, הוחלט להפסיק להחזיק בתא מספר 6 (שגודלו 4.65 מ"ר) יותר משלושה כלואים במקביל". עם זאת ראוי לציין כי לאחרונה החלה בנייתו של בית המשטרה החדש, אף שתאריך סיום הבניה לא ידוע.

 

פגיעה בכבוד האדם 


בסעיף הנוגע לתנאי המקלחות והשירותים בתאי המעצר, נתגלו ליקויים המהווים פגיעה בכבוד האדם במסגרת זו נמצא, כי אין הפרדה מספקת בין תא השירותים והמקלחת לבין חלל המגורים כנדרש על-פי התקנות, באופן הפוגע קשות בפרטיותם של הכלואים. בבית מעצר אילת נמצא כי מותקנים שירותי "כריעה" (בול פגיעה) בכל תאי המתקן, המהווים פגיעה בזכויות הכלואים לכבוד ולתנאי מחייה בסיסיים. עוד נמצא כי השירותים והמקלחת מופרדים אמנם מתא המגורים בדלת או וילון, אולם אין כל הפרדה בין השירותים והמקלחת עצמם. 

 

אין באילת חצר טיולים


ב-13 מתקני כליאה בהם ביקרו אנשי הסניגוריה הציבורית, התעוררו בעיות שונות המקשות על מימוש הזכות להליכה באוויר הפתוח ולעתים אף מונעות לגמרי את מימושה. מהדוח עולה כי בבית מעצר אילת נמצא כי אין חצר טיולים במתקן, והכלואים המוחזקים במקום נשארים סגורים בתאם לאורך כל השהות שלהם בבית המעצר. בדוח מודגש כי: "מצב זה חזר ועלה לאורך כל הביקורים שנערכו על ידי הסניגוריה הציבורית לאורך השנים, אך טרם ניתן לכך מענה הולם". 


חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש