האם יסגרו המלונות באילת בשבוע הבא

מאת: ● 26/11/2020 18:50 ● ערב ערב 2992
אילת על סף הציון שיביא לסגירת המלונות בתוך שלושה ימים. התפוסות נמוכות, ובכניסה לעיר נמשכים ניסיונות הזיופים ובאחד מבתי המלון נרשמה הפרה המונית. מעניין אילו רשמים תקבל הוועדה לביקורת המדינה שעושה דרכה אל העיר
תגיות:

שבוע לאחר פתיחת המלונות באילת, ולאחר שכבר ביום ג' בערב פרסמנו כי התחלואה באילת זינקה ל-3.7 ועל התראת משרד הבריאות בעניין, נראה כי סגירת המלונות היא בלתי נמנעת, שעה שהיום הגיע ציון הרמזור של אילת ל-4.3. כאשר יגיע ל-4.5 אמור משרד הבריאות, כך על פי הצהרתו, לסגור את בתי המלון באילת ובים המלח שנפתחו במסגרת מתווה "איים ירוקים". הסגירה אמורה להתבצע בתוך שלושה ימים מרגע ההודעה. התיקון לחוק עצמו קובע כי יאושר מידי 30 יום, ובכל מקרה הוא מותנה בהמשך שמירת אילת כעיר ירוקה. נתוני התחלואה העולים, עם זאת, אינם מבשרים טובות.

מנהלת בית החולים יופסטל בעיר ד"ר רויטל בר אושר, פרסמה ביום ג' בערב פוסט בפייסבוק ובו כתבה: "בימים האחרונים חלה עליה במספר המאומתים, והערב אנו עומדים על 20 כאלו. הם מרגישים בטוב. העליה מושפעת קרוב לודאי מריבוי הבדיקות שהיה בשבוע האחרון ושהגיע ל1000 ויותר ביממה".

כעת, כבר עומד מספר החיוביים בעיר על 25. עדיין מספר נמוך, אך מבחינת משרד הבריאות אין זה משנה שכן הוא מודד את שעור הזינוק בתחלואה וזה כאמור ממשיך לעלות.למעשה, 4 מכל 10,000 תושבים באילת מוגדרים כחולים פעילים – נתון דומה לערים ירוקות כמו רמת גן, נתניה, הרצליה וכפר סבא.

בעיר הדרומית בוצעו בשבעת הימים האחרונים 8,730 בדיקות. שיעור החיוביים עומד על פחות מ-0.2%, אחד הנתונים הטובים ביותר בארץ. רק בירושלים, תל אביב-יפו, חיפה, באר שבע וראשון לציון – חמש ערים עם אוכלוסייה גדולה בהרבה – בוצעו יותר בדיקות קורונה מאילת מאז יום שישי בשבוע שעבר.

יהיה זה אבסורד גדול באם תהפך אילת לכתומה, שכן משרד הבריאות צריך להתחשב יותר בשיעור הבדיקות החיוביות הנמוך מאוד וגם בשיעור החולים הפעילים ביחס לאוכלוסייה, ופחות בגידול במספר החולים, שנובע מהגידול החד במספר הבדיקות שנערך לתושבי העיר. כמו כן, בשל מספר הבדיקות הגבוה יחסית לאוכלוסייה, קל יותר לעצור את שרשראות ההדבקה בעיר ועל כן הסיכוי להתפרצות המונית באילת נמוכה מאוד.

ובשורות לא טובות גם מכיוון בתי המלון - התפוסה במלונות שנפתחו מחדש עומדת על כ-30 אחוזים בלבד, ואפילו מבצעי הבלאק פריידי לא הועילו.  גם הטיילת ריקה ובעלי עסקים רבים מעדיפים שלא לפתוח בשל החשש לסגירה נוספת. בעלי האטרקציות הפתוחות גם כך לא עובדים חזק בחודשי החורף כך שגם הם מחוסרי תעסוקה כרגע.

 

עשרות הפגינו נגד החיוב בבדיקות מהירות

 

עשרות מתושבי אילת הפגינו היום כשהם נושאים שלטים וכשהם ללא מסכות על פניהם במחסום הכניסה לאילת ומחו על החובה לעבור בדיקות קורונה המירות בכניסה לעיר. בין היתר נכתב על השלטים "מגפה של בדיקות" ו-"העם דורש חופש בחירה". קצין משטרה שדרש מהנוכחים לעטות מסכה זכה להתעלמות. 

 

הזיופים בכניסה לעיר נמשכים

 

ההפרה בחדר האוכל של המלון באילת

 

במהלך שעות היום (ה') נרשמו תורים של עד 20 דקות בכניסה לעיר, אף שמערך הבדיקות בכניסה היה יעיל וחולק לשלושה מסלולי רכבים – תושבי אילת והאזור, תושבי חוץ ונתיב ציבורי. ועם זאת ועל אף האכיפה של פקחי העירייה, עדיין היו שניסו להיכנס לעיר בעזרת בדיקות קורונה מזויפות. מי מבינם שנתפס, נשלח אחר כבוד לשוב על עקבותי. 

משטרת ישראל הוזעקה לאחד מבתי המלון בעיר לאחר שבניגוד להנחיות הפך חדר האוכל שלו לרחבת ריקודים עבור 50 אורחים, שלא שמרו על מרחק ולא עטו מסכות. שוטרי מרחב אילת מהמחוז הדרומי של המשטרה שהגיעו למקום זימנו את בעל המלון לשימוע ואזהרה.
ממשטרת אילת נמסר כי "השוטרים נכנסו לחדר האוכל והבחינו במספר אנשים שרוקדים במקום. יתרה מזאת, הם הבחינו בשולחנות שהוסטו הצידה, וכי רחבת האוכל משמשת כרחבת ריקודים. מאוחר יותר נבדקו המצלמות של העסק ואכן נראו הפרות בוטות מאוד מצדו".

 

הוועדה לביקורת המדינה בדרך לאילת

 

הוועדה לביקורת המדינה בראשות ח”כ עפר שלח (יש עתיד), תסייר היום בעיר אילת ותלמד מקרוב בכמה מוקדים על היישום בפועל של החוק החדש בהפיכת העיר לאי תיירות ירוק. יו”ר הוועדה יבחן מקרוב את הצעתו האחרונה להפיכת העיר אילת לאי ירוק גם עבור אנשי עסקים ותיירים מרחבי העולם ובכך יסייעו להזנקת הכלכלה עבור תושבי העיר.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש